Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

Berlín podlézá USA kvůli Nord Stream 2

Německo nabídlo, že miliardou eur (26,7 mld. Kč) zafinancuje výstavbu dvou terminálů na zkapalněný plyn, který by do země dovážely americké firmy. Doufalo, že tak Spojené státy odradí od sankcí za plynovod Nord Stream 2, jenž má do Německa přivádět zemní plyn přímo z Ruska a proti němuž se USA dlouhodobě stavějí.

Na svém webu o tom napsal týdeník Die Zeit. Podle listu učinil Washingtonu nabídku německý ministr financí Olaf Scholz v dopise ze 7. srpna, tedy ještě předtím než USA uvalily sankce na firmy, které se na výstavbě plynovodu pod Baltským mořem podílejí. Tím se Spojeným státům jeho budování podařilo prakticky zastavit do doby, než Rusko svými dodavateli dokáže nahradit stávající evropské.

Podle Die Zeit berlínská vláda v dopise slibuje »zvýšit veřejnou podporu výstavbě« terminálů »prostřednictvím až jedné miliardy eur«. Terminály mají stát v přístavech Brunsbüttel a Wilhelmshaven na severu Německa.

Mluvčí německého ministerstva financí odmítl zprávu Die Zeit komentovat. Spojené státy a některé evropské země se proti plynovodu Nord Stream 2 stavějí. Obávají se, že zvýší už tak značnou závislost Evropy na ruském plynu a současně připraví tranzitní státy Polsko a Ukrajinu o možnou páku vůči jejich východnímu sousedovi. Pro USA je to navíc otázka konkurenčního boje, chtějí získat další odbytiště pro drahý vývoz svého zkapalněného plynu.

Téma budoucnosti sporného plynovodu by se mohlo 24. a 25. září dostat na stůl šéfům vlád členských zemí Evropské unie. Po údajné otravě ruského opozičního politika Alexeje Navalného na konci srpna požadují někteří němečtí politici z řad vládnoucí konzervativní strany CDU zastavení výstavby již téměř hotového plynovodu. Využití této záminky proamerickou německou pravicí jistě právem budí řadu otázek…

Nord Stream 2 má mít kapacitu až 55 miliard metrů krychlových plynu ročně. Polovinu nákladů na jeho výstavbu nese Gazprom. Jeho evropskými partnery dosud jsou německé firmy Uniper a Wintershall, dále britsko-nizozemská společnost Royal Dutch Shell, rakouská OMV a francouzská Engie.

Důležitou roli při transportu ruského plynu sehraje i Česká republika. Desítky miliard metrů krychlových zemního plynu ročně má do ČR přivádět nový plynovod Eugal. Tato trasa umožní tranzit ruského plynu do Bavorska, Rakouska, Itálie nebo Chorvatska.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 19 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Prokopic.Karel
2020-09-20 12:16
Občas se tady vychloubám, že jsem byl v Rusku a na Ukrajině mockrát
(padesát a více) a že tam mám dobré přátele (padesát a více). To
ale jenom proto, že bych z těch vzájemných rozhovorů mít nějaké
poznatky. Jestliže Němci investovali do "nadějné" přepravy
zkapalněného paliva přes lán světa, znamená to, že Nordsetream 2 je
velmi výhodný. Zkrátím to: pokud se Amíkům podaří skutečně
tento dobrý "nordstreamový stop" dotáhnout do konce (pochybuji
to tom), potom to bude mít pro Rusko rovněž přínos. Divíte se?
Držím se pořekadla, že všechno špatné je k něčemu dobré. Donutí
je to: buď se ještě více orientovat na Asii a nebo k tomu, aby
rozšířili FINÁLNÍ výrobu ze svých bohatých plynových zdrojů. Už
něčeho podobného dosáhli rozvojem svého velkého zemědělství.
fronda
2020-09-19 23:38
Nic jiného jim nezbývá. Vždyť je to polokolonie Washingtonu.
hajek.jiri51
2020-09-19 20:50
Rusko nikdy v dodávkách plynu, nezklamalo, ovšem Ukrajina, to je jiné
kafe. A US-plyn? Za chvíli ho nebudou mít dost ani pro sebe. A hin sa
hukáže.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.