Ilustrační FOTO - Pixabay

Dalších pět zrádců?

Izrael vyjednává o normalizaci vztahů s dalšími pěti arabskými a muslimskými zeměmi. Podle palestinského ministra pro sociální záležitosti Ahmada Madždaláního jsou to Omán, Súdán, Komory, Džibuti a Mauritánie. Madždalání to řekl ve čtvrtečním rozhovoru s izraelskou rozhlasovou stanicí KAN.

V USA kontroverzní pravicový izraelský premiér Benjamin Netanjahu tento týden podepsal normalizační dohody se Spojenými arabskými emiráty a Bahrajnem. Donald Trump při této příležitosti řekl, že k témuž kroku je ochotno dalších pět či šest států, které ale nejmenoval. Spekulovalo se především o Súdánu a Ománu.

SAE a Bahrajn se svým krokem připojily k Egyptu a Jordánsku, které v minulosti podepsaly s Izraelem mírové dohody.

Palestinci s normalizací nesouhlasí, protože je předčasná a mělo by na ni má dojít, až Izrael vyřeší spor s nimi. »Přístup, podle nějž je možný mír (Izraele) s Araby, je iluze,« řekl Madždalání.

Netanjahu podle serveru listu Israel Hajom při jednom soukromém rozhovoru řekl, že očekává, že s Palestinci obnoví mírová jednání v listopadu. Podle něj jim dohody uzavřené se SAE a Bahrajnem nedávají jinou možnost než se vrátit k jednacímu stolu.

Netanjahu také podle ČTK sdělil, že tyto rozhovory budou možné až po amerických prezidentských volbách, jež se konají v listopadu, a jen v případě, že zvolen bude znovu Trump. Pak je prý ochoten obnovit »mírová« jednání s Palestinci, jak to předpokládá americký mírový plán. Ten je ovšem pro Palestince extrémně ponižující!

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.4, celkem 52 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


jmarek3
2020-09-20 10:26
USA svou koloniální politikou ničí svobodu a demokracii v prospěch
svých militantních choutek.
hajek.jiri51
2020-09-19 20:27
Lumpárny, zdá se Izraeli projdou, ale to není řešení. Bude hůře.
Minimálně pro Palestince. Otázkou je dokdy.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.