Donald Trump. FOTO - Haló noviny

Trumpovo divadlo: nové sankce proti Íránu

Vláda Donalda Trumpa v noci jednostranně ohlásila obnovení všech sankcí OSN vůči Íránu. Krok, který většina zemí světa považuje za nelegální, podle agentury AP může v OSN vyvolat ostré spory před nadcházejícím výročním zasedáním Valného shromáždění.

Šéf americké diplomacie Mike Pompeo už v srpnu oznámil, že zahájil třicetidenní proces, který by měl vést k obnovení sankcí OSN vůči Íránu. Učinil tak prostřednictvím stížnosti zaslané Radě bezpečnosti ohledně toho, že Teherán údajně porušuje mezinárodní jadernou dohodu (JCPOA) z roku 2015, v níž se Írán zavázal omezit svůj jaderný program výměnou za zrušení sankcí. Lhůta vedoucí k obnovení sankcí podle americké vlády nyní vypršela. »V souladu s našimi právy… jsme zahájili proces k obnovení prakticky všech zrušených sankcí OSN, včetně zbrojního embarga,« uvedl Pompeo.

Bílý dům má v plánu vydat exekutivní příkaz, v němž bude vysvětleno, jak chtějí USA obnovení sankcí vymáhat. Americká ministerstva financí a zahraničí mezitím skandálně nastíní, jak hodlají USA za porušování sankcí vůči Íránu penalizovat zahraniční podniky a jednotlivce.

Všem navzdory

Ostatní členové Rady bezpečnosti OSN nicméně s krokem USA nesouhlasí a nechali se slyšet, že jej budou ignorovat. Obnovení sankcí totiž nemá právní váhu, jelikož Trump v roce 2018 od jaderné dohody s Íránem sám odstoupil a proti zemi zavedl americké sankce.

Moskva novou zprávu z USA o sankcích vůči Íránu důrazně odmítla. »Vše, co Washington dělá, je divadelní představení uspořádané s cílem podřídit Radu bezpečnosti své politice 'co největšího tlaku' na Írán a udělat z tohoto významného orgánu svůj pomocný nástroj. Tohle číslo ale nevyšlo,« citovala agentura RIA Novosti mj. z prohlášení ruského ministerstva zahraničí. USA se podle ruské diplomacie snaží obalamutit mezinárodní společenství spekulacemi o obnovení sankcí vůči Íránu, ale RB OSN nic takového v tomto směru neučinila.

Teherán v reakci vyzval svět k jednotnému odmítavému postoji vůči USA. »Očekáváme, že se mezinárodní společenství a všechny země světa postaví proti těmto nezodpovědným akcím režimu v Bílém domě a budou mluvit jedním hlasem,« řekl podle agentury AFP mluvčí íránského ministerstva zahraničí Saíd Chatíbzádeh na tiskové konferenci.

Postup USA v otázce obnovení sankcí OSN vůči Íránu se již dříve setkal s ostrou kritikou i Číny. Nesouhlas v pátek také ale v dopisu předsedovi Rady bezpečnosti OSN vyjádřili američtí spojenci Německo, Francie a Británie. »Neúnavně jsme pracovali na zachování jaderné dohody a zůstáváme odhodláni v tom pokračovat,« uvedla trojice západoevropských velvyslanců při OSN. V dopise se podle ČTK mj. píše, že jakékoli rozhodnutí či krok ve snaze obnovit protiíránské sankce OSN je bez právního efektu.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.9, celkem 8 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.