Podivná smrt Vltcheka

Turecká policie vyšetřuje úmrtí amerického novináře a filmaře Andreho Vltcheka (57), který zemřel v úterý ráno v Turecku během cesty autem do Istanbulu. Informoval o tom turecký deník Daily Sabah.

Smrt novináře, který se narodil v Rusku českému otci a rusko-čínské matce, podle ČTK prokuratura vyšetřuje jako »podezřelé úmrtí«.

Podle tureckých médií cestoval Vltchek se svou manželkou pronajatým autem se dvěma řidiči ze severotureckého města Samsun do Istanbulu, kde ho ráno po příjezdu před hotel chtěla manželka probudit, ale zjistila, že je mrtvý. Jeho tělo bylo převezeno do ústavu forenzní medicíny a istanbulský prokurátor zahájil vyšetřování.

Andre Vltchek. FOTO - Wikimedia commons

Vltchek byl investigativní žurnalista a informoval i z oblastí válečných konfliktů, například ze Sýrie, Iráku či Rwandy. Procestoval stovku zemí a psal články pro různá média, včetně německého magazínu Der Spiegel či britského deníku The Guardian.

Vltchek vydal také řadu knih, z nichž některé vyšly i česky, například Západní terorismus: Od Hirošimy k dronové válce, v níž diskutuje s americkým levicovým filozofem Noamem Chomskym, či knihu Impérium lže. Natočil také několik krátkých dokumentárních filmů, mj. o zemětřesení v Chile v roce 2010, nebo o somálských běžencích v největším uprchlickém táboře na světě, v keňském městě Dadaab.

Na svých stránkách se Vltchek charakterizoval mj. jako spisovatel, filozof, filmař, investigativní novinář i revolucionář a světoběžník, který bojuje proti západnímu imperialismu. Byl také přístupný Haló novinám a rozhovory s ním vedla opakovaně např. Monika Hoření.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 12 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.