Ilustrační FOTO - Pixabay

Čína se zotavuje, ukázal Zlatý týden

Číňané během tradičního svátečního týdne na začátku října utratili na cestách a na nákupech v přepočtu desítky miliard dolarů, a pomohli tak procesu zotavování ekonomiky po krizi způsobené šířením koronaviru.

V porovnání s loňskem cest sice o 21 procent ubylo a výdaje klesly o 30 %, přesto je to podle analytiků pozitivní znamení, že ekonomiky zemí, které zvládly pandemii, se mohou vzpamatovat velice rychle. Uvedla to agentura AP.

Na cesty se během takzvaného Zlatého týdne od 1. října vydalo nějakých 637 milionů Číňanů, což je více než 45 % obyvatelstva. Podle údajů čínského ministerstva kultury a cestovního ruchu utratili 466,6 miliardy jüanů (1,6 bilionu Kč).

Cestování uvnitř země a někdy i cesty v rámci jednotlivých čínských měst byly v zájmu zpomalení šíření koronaviru omezeny od konce ledna, kdy se v zemi slaví nový lunární rok. Ještě během květnových oslav Svátku práce byl domácí cestovní ruch meziročně o 60 % slabší.

Čísla ze Zlatého týdne jsou podle ředitele poradenské společnosti Frost & Sullivan pozitivním znamením jak pro Čínu, tak pro zbytek světa. Dokládají podle něj totiž, že ekonomiky se mohou rychle zotavit, když je koronavirus pod kontrolou.

Čína od 16. srpna nevykázala žádný přenos nákazy nemocí COVID-19 mezi místními lidmi. Maloobchodní tržby v Číně vzrostly poprvé od vypuknutí pandemie v srpnu, kdy se zvýšily o 0,5 %.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3, celkem 27 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.