Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

Náhorní Karabach. Lavrov nabídl pozorovatele

Boje mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami u Náhorního Karabachu neutichají. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu v telefonátech s protějšky v Baku a Jerevanu vyzval strany k dodržování příměří, domluveného v sobotu v Moskvě. Klid nenastal, strany se obvinily z nových útoků. Ve snaze prosadit příměří nabídl šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov rozmístění ruských pozorovatelů na frontové linii.

»Pokládali bychom za naprosto správné, kdyby tam byli naši vojenští pozorovatelé, ale konečné slovo budou mít strany konfliktu. Samozřejmě předpokládáme, že v Jerevanu i v Baku zohlední naše spojenecké vztahy,« řekl ministr Lavrov v ruském rozhlase. Zdůraznil, že »neprodleně« by se měli sejít vojáci, aby dohodli mechanismus příměří, který »ještě nikdo nezačal posuzovat«, přestože jde o »klíč k trvalému příměří«.

Sergej Šojgu. FOTO - Wikimedia commons

Lavrov v interview podle agentury Reuters také vyjádřil nesouhlas se stanoviskem Turecka, které už několikrát opakovalo Baku, tedy že konflikt lze vyřešit vojensky. Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev obvinil Arménii, že se pokouší napadat ázerbájdžánské plynovody a ropovody. »Pokud se Arménie pokusí je ovládnout, mohu říci, že výsledek pro ně bude strašný,« prohlásil Alijev před tureckými novináři.

Ministerstvo obrany karabašské republiky ohlásilo, že ázerbájdžánské síly obnovily ostřelování z raketometů a děl a podnikly nálet na město Martakert. »Podnikáme opatření k potlačení aktivity nepřítele,« uvedlo ministerstvo podle ruské agentury Interfax. Ázerbájdžánské ministerstvo obrany naopak tvrdí, že během noci jejich síly na řadě úseků fronty odrazily útočící arménské jednotky a na území Arménie, v pohraniční oblasti, přesným náletem zničily »legitimní vojenské cíle« v podobě několika taktických raket, údajně připravených k odpálení. Arménské ministerstvo obrany v reakci na toto tvrzení uvedlo, že arménští vojáci až dosud z arménského území »neodpálili ani jedinou raketu« na Ázerbájdžán, ale teď si vyhrazují plné právo zasadit údery jakýmkoliv vojenským objektům v Ázerbájdžánu.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 9 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.