Ilustrační FOTO - Pixabay

Porušování práv v Izraeli

Palestinec, který je vězněn v Izraeli, drží 80 dní protestní hladovku a jeho stav se zhoršuje. Izraelští ochránci lidských práv, které v pondělí citovala AFP, oznámili, že Máhir Achras (49) umírá.

Izraelci ho zatkli v červenci u Nábulusu na Západním břehu Jordánu a umístili ho kvůli podezření z kontaktů s radikální organizaci Islámský džihád do tzv. administrativní vazby. Tento kontroverzní režim Izraeli umožňuje držet za mřížemi lidi i měsíce bez soudu a vazbu prodlužovat těm, jež považuje za nebezpečné. Achras na protest proti svému zatčení začal držet hladovku a v září musel být hospitalizován. V centru Ramalláhu, střediska palestinského Západního břehu, se v pondělí sešly desítky lidí a žádaly Achrasovo propuštění. Mezi demonstranty byl i Chadir Adnán, jenž byl v Izraeli vězněn několikrát a proti administrativní vazbě rovněž protestoval hladovkou. »Nenecháme Achrase padnout,« řekl. Palestinský premiér Muhammad Ištajja vyzval k ukončení izraelské vězeňské praxe a k Achrasovu propuštění. Achrasovi právní zástupci se obrátili na izraelský nejvyšší soud, který oznámil, že věc zkoumá. Koncem srpna bylo v izraelské administrativní vazbě 355 Palestinců.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.3, celkem 4 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.