Ilustrační FOTO - Pixabay

V Jemenu probíhá historická výměna zajatců

V Jemenu začala největší výměna zajatců v této válkou sužované arabské zemi, znesvářené strany by si během ní měly vyměnit na 1080 zajatců. Podle televize Al-Džazíra se má výměna uskutečnit do 16. října.

Agentura Reuters s odvoláním na svědky z místa uvedla, že ze dvou letišť v Jemenu už odletěla nejméně dvě letadla se zajatci. »Právě vzlétlo letadlo ze Saná. Operace, která je velmi důležitá pro velmi mnoho rodin, už probíhá,« citovala Reuters regionálního šéfa Mezinárodního výboru Červeného kříže (ICRC) Fabrizia Carboniho. Svědkové Reuters řekli, že letadla startují už z metropole Saná, ovládané povstalci, i z letiště v Sajúnu, které je v oblasti kontrolované vládou.

Zásluha zmocněnce OSN

Znesvářené strany jemenského konfliktu, který trvá od roku 2014, se na této další výměně vězňů dohodly koncem září ve Švýcarsku na jednáních, která zprostředkoval zvláštní zmocněnec OSN pro Jemen Martin Griffiths. Podle této dohody má být propuštěno 1081 vězňů. Šíitští povstalci, podporovaní Íránem, propustí na 400 zajatců, včetně 15 saúdských Arabů a čtyř Súdánců, a vláda prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, podporovaná sunnitskou Saúdskou Arábií, propustí 681 zajatců.

Už v noci agentura Reuters informovala, že šíitší povstalci ve středu propustili dva Američany - humanitární pracovnici Sandru Loliovou, která v zajetí rebelů byla zhruba tři roky, a podnikatele Mikaela Gidadu, jehož drželi rok. Jejich propuštění spolu s repatriací těla dalšího Američana Bilala Fateena vyjednal Omán a také prý Saúdská Arábie. Výměnou za to odvezl Omán domů na 250 Jemenců, příznivců šíitských povstalců. Řada z nich uvázla v Ománu poté, co tam podstoupila léčení.

Přes 100 000 obětí

Jemenská válka trvá od roku 2014 a podle OSN způsobila největší humanitární krizi na světě. Zemřelo v ní přes 100 000 lidí a více než polovina z celkových 30 milionů obyvatel je podle organizace závislá na humanitární pomoci. Boje přispěly také k šíření cholery a dalších nemocí, v neposlední řadě i COVID-19.

Války v zemi využili podle ČTK i jemenští separatisté, působící na jihu a požadující autonomii. Část území v Jemenu ovládají i teroristické skupiny napojené na al-Kajdá či organizaci Islámský stát (IS).

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.