Ilustrační FOTO - Pixabay

Turecko? Víc než jen nepříjemnost

Řecká vláda kritizovala Turecko, že ve středu večer odmítlo vpustit nad své území letadlo s řeckým ministrem zahraničí Nikosem Dendiasem, který se vracel z návštěvy v Iráku.

Letoun se šéfem řecké diplomacie tak musel 20 minut kroužit v iráckém pohraničí, než mu turečtí dispečeři povolili přelet. Podle Ankary šlo o technickou záležitost, řecký letoun podle ní nedodal včas letový plán.

Mluvčí řecké vlády nicméně incident označil za »další v sérii tureckých provokací… Doufám, že podobný incident se nebude v budoucnu opakovat,« řekl mluvčí Stelios Petsas novinářům.

Mezi historickými rivaly Tureckem a Řeckem se letos v létě zostřilo napětí ohledně průzkumu těžby ropy a zemního plynu ve východním Středomoří. Už několik let se tyto dvě členské země NATO přou o právo na těžbu v oblasti kolem Kypru, který je přes 40 let rozdělen na řeckou a tureckou část.

Dojde na sankce?

Ministři zahraničí Francie a Německa v této souvislosti opět kritizovali Turecko za jeho postup. Po pařížské schůzce šéfů diplomacií zemí tzv. Výmarského trojúhelníku, tedy Francie, Německa a Polska, řekl německý ministr Heiko Maas, že počínání Ankary je »víc než jen nepříjemnost«. Jeho francouzský kolega Jean-Yves Le Drian pohrozil uvalením unijních sankcí.

»Byli jsme nuceni si povšimnout, že ze strany Turecka tu jsou neustálé provokační akce, což není možné tolerovat, proto si přejeme, aby Turecko vyjasnilo svůj postoj a vrátilo se k dialogu,« řekl Le Drian. Pokud podle něj Ankara nebude respektovat územní integritu Řecka a Kypru, budou země EU zvažovat uvalení sankcí.

Šéf německé diplomacie Maas s nelibostí komentoval rozhodnutí Turecka, které tento týden opět vyslalo na moře průzkumnou loď Oruc Reis. Ta nyní operuje ve sporné oblasti kolem řeckého ostrova Kastellorizo, kterou Atény označují za součást řeckého pevninského šelfu, a tedy za své výsostné vody. »Počínání Turecka, které se uchýlilo k další provokaci, a zmařilo tím dříve odsouhlasenou snahu o dialog, je více než rozčilující, a to i pro nás, kteří jsme v roli prostředníků,« řekl podle ČTK Maas.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 9 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2020-10-17 00:27
Teď je příležitost napravit historické křivdy a odebrat Turecku
okupovaná území.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.