Ilustrační FOTO - Pixabay

Kurz rozhodně nechce česká čísla

Čísla počtu nemocných COVID-19 v Evropě rostou závratnou měrou. Třeba v sousedním Rakousku za posledních 24 hodin přibylo 1552 případů koronavirové infekce. Už ve středu země s necelými devíti miliony obyvatel hlásila 1555 nových případů. Rakouský kancléř Sebastian Kurz označil vývoj za znepokojující a poukázal na šílená čísla v nejzasaženější České republice, která by i v Rakousku měla fatální dopady na ekonomiku a zdravotnictví.

Hlavním ohniskem nákazy v alpské republice je hlavní město Vídeň, která má za poslední den 480 nově nakažených.

Kancléř Kurz se podle serveru oe24.at obrátil na jednotlivé spolkové země a varováním, že rozsah šíření infekce je v některých z nich velmi znepokojující a že je třeba v těchto regionech urychleně zavést přísnější opatření. »V současnosti vidíme v některých městech a zemích Evropy masivní šíření viru, což vyvolává nutnost bojovat proti němu velmi drastickými opatřeními,« cituje Kurze agentura APA. Počty nových případů jako například v sousední ČR vedou k fatálním dopadům na pracovní místa a firmy, dostávají zdravotní systém na hranice kapacit a prakticky vedou k druhému lockdownu, parafrázovala dále Kurze APA.

12 000 policistů

Na dodržování zákazu nočního vycházení, který začne zítra platit pro změnu v devíti francouzských městech včetně Paříže, bude dohlížet na 12 000 policistů. Řekl to ministr vnitra Gérald Darmanin. Premiér Jean Castex podle agentury AFP navíc oznámil, že v celé zemi se během platnosti zdravotnického nouzového stavu nebudou smět konat svatby či studentské večírky.

Francie tak pochopila, že není důležité jen zavádět důsledná protiopatření, ale že je nezbytné je také dodržovat a jejich dodržování postihovat. Což se u nás zatím neděje…

Rychlotest pro firmy

Vědci z britské Oxfordské univerzity vyvinuli rychlotest na COVID-19, který je schopen identifikovat koronavirus do pěti minut. Uplatnění může najít na letištích či ve firmách, uvedla ČTK.

Zařízení je schopno odhalit koronavirus a odlišit ho od dalších virů s vysokou přesností, uvádějí vědci v předběžné studii. »Naše metoda rychle odhaluje nedotčené částice viru,« vysvětlil profesor Achilles Kapanidis z Oxfordské univerzity s tím, že test bude jednoduchý, extrémně rychlý a levný.

Univerzita doufá, že zahájí přípravu na výrobu testovacího zařízení počátkem roku 2021 a že získá potřebná povolení šest měsíců poté.

Rychlé testy na antigeny jsou podle Reuters považovány za klíč k masovému testování a znovuotevření ekonomiky v době přetrvávající přítomnosti nákazy v populaci. Ty, které se používají již nyní, jsou rychlejší a levnější, ale také méně přesné než nejvíce rozšířené molekulární PCR testy.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.