Ilustrační FOTO - Pixabay

Filmaři dostanou 100 milionů

V programu na podporu audiovizuálního průmyslu bude téměř 100 milionů korun a tyto finance bude rozdělovat Státní fond kinematografie. Uvedlo to ministerstvo kultury.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) příslušný návrh předloží vládě v pondělí 19. října. Filmoví producenti a distributoři kritizovali první program COVID kultura i jeho pokračování, které bylo spuštěno. Ani na jeden z nich podle zástupců několika oborových asociací lidé z audiovizuálního průmyslu nedosáhli.

Audiovize v posledních letech dosahovala objemu tržeb 30 miliard korun ročně. Během první vlny pandemie Asociace producentů v audiovizi (APA) odhadovala celkový pokles výroby ve filmovém průmyslu a na něj navázaných oborů 75 procent.

Pokračování programu COVID kultura schválila vláda ve středu a do konce roku budou moci o dotaci z něj žádat podnikatelé v kultuře i jednotlivci v uměleckých a odborných umělecko-technických profesích. Ti budou moci dostat jednorázově 60 000 korun. Firmám bude možné hradit náklady až do deseti milionů korun. V programu je 750 milionů korun.

Z programu bude možné poskytnout příspěvek na marně vynaložené výdaje, které vznikly v souvislosti se zrušenými nebo přesunutými akcemi a kontinuální činností v oblasti kultury. Týká se to subjektů, jako jsou divadla, hudební kluby, odborné technické profese, ale i neziskových organizací, které profesionálně podnikají v kultuře. Podpora bude moci příjemci dotace pokrýt až 50 procent uznatelných výdajů za přesunuté nebo zrušené kulturní akce a až 80 procent uznatelných výdajů za kontinuálně vyvíjenou činnost v oblasti kultury, tedy pravidelné režijní náklady podnikatelských subjektů.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.2, celkem 5 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2020-10-17 00:20
Privatizace zisků, socializace ztrát.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.