Ilustrační FOTO - Pixabay

Když se data nezlepší, bude zle

Vláda v nadcházejícím týdnu nebude rozhodovat o úplném uzavření ekonomiky, tzv. lockdownu, počká na data o vývoji epidemie do 2. listopadu. Čísla se zřejmě ještě budou v následujících dnech podle očekávaní zhoršovat, uvedl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Pokud se situace kolem pandemie koronaviru bude v Evropě ještě zhoršovat, tak to bude znamenat další ohrožení českého hospodářství, především v případě exportu.

»Nebudeme rozhodovat v tomto týdnu o lockdownu, jasně jsme řekli, že se počká do 2. listopadu na výsledky. Ta situace se může ještě zhoršovat, na což ale upozornil i ministr zdravotnictví Roman Prymula,« uvedl Havlíček v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. Předseda Pirátů Ivan Bartoš upozornil, že v případě dalšího zhoršení situace jsou plošná opatření už jediná, která ČR zbývají. Připomněl dřívější vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO) ohledně toho, že ČR je nejlepší v řešení pandemie.

Vánoční nákupy bez omezení

Vláda nechystá v předvánočním období zavírat obchodní centra a obchody. Nastaví ale opatření, která se budou týkat rozestupů, dezinfekce nebo počtu lidí v jednotlivých obchodech, řekl Havlíček. Dodal, že jeho resort chystá scénáře opatření do konce roku s různými variantami podle epidemiologické situace.

Ilustrační FOTO - Pixabay

»Aby nenastala třetí vlna, musíme řešit předvánoční období. Potřebujeme, aby se utrácely peníze v maloobchodě a potřebujeme, aby to splňovalo určitá hygienická kritéria. Každopádně nechceme uzavírat obchodní centra a obchody,« uvedl ministr. Opatření podle něho začnou platit v momentě, kdy vláda bude znát výsledky dosavadních opatření a vývoje pandemie. »A podle situace budou méně přísná nebo více přísná,« dodal.

Školy semeništěm nákazy

Současné problémy s COVID-19 by nebyly, kdyby se 1. září neotevřely školy. Ukazuje se, že školy byly silným zdrojem šíření nákazy. Kdyby k tomu datu nastal takzvaný lockdown, nový typ koronaviru by zmizel, tvrdil vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v pořadu Partie na TV Prima a CNN Prima News. Nikdo však podle něho neměl k 1. září taková data ani odvahu, aby něco takového udělal. Otevření prvního stupně základních škol od začátku listopadu bude podle jeho soukromého názoru velmi složité.

Kombinace posledních vládou zvolených opatření, pokud je lidé budou dodržovat, by podle něho mohla snížit takzvané reprodukční číslo šíření nákazy o 30 až 40 procent, což by mělo v první fázi stačit. Reprodukční číslo, které popisuje průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, podle informací z pátku mírně kleslo na současných 1,4.

Klíčovým momentem bude podle Hamáčka konec týdne, středa až pátek, kdy se uvidí, zda čísla mají tendenci klesat, či nikoli. »Ta situace je složitá, nicméně před jakýmkoli dalším rozhodnutím je třeba pět, šest dní počkat,« míní Hamáček. Pokud by zvolená taktika nezabrala, pak podle něj vládě mnoho možností nezbývá. »Tam je prostě jenom nějaká forma lockdownu (uzavření ekonomiky),« shrnul.

Za jednu z chyb Hamáček označil, že se v létě nesešla ani jednou ústřední epidemiologická komise. Podle Hamáčka měl také už v létě zasednout ústřední krizový štáb.

Prezident Miloš Zeman v pátek v televizním projevu řekl, že vyzval Hamáčka, aby policie pokutovala lidi, kteří nenosí roušky v místech, kde jsou povinné. Podle Hamáčka pracuje policie jak má a situaci zvládá. Poznamenal však, že smyslem fungování policie není, aby pokutovala, ale aby opatření fungovala. Policie je však podle něj vyčerpaná tím, jak virus postupuje v jejích řadách. Denně je podle něho až 250 případů pozitivně testovaných policistů nebo policistů v karanténě.

V Letňanech se už pracuje

Do pražských Letňan již dorazila první část organizačního týmu a část vojáků, kteří mají za úkol vybudovat v areálu tamního výstaviště záložní nemocnici pro pacienty s COVID-19. Vojáci v Letňanech zatím vybudovali velín, odkud budou od pondělí dohlížet na příjem materiálu. Ředitel Agentury vojenského zdravotnictví Ladislav Šlechta řekl již v sobotu, že zařízení má být plně připraveno k činnosti v neděli 25. října v 16.00. »Záložní zdravotnické zařízení musí být za týden postavené. Od zítra (pondělí) navážíme materiál. Celkem 339 tun přepravíme 80 kusy techniky a ve 49 kontejnerech,« uvedla Armáda ČR na svém twitterovém účtu.

Podle dřívějších informací půjde o dvě polní nemocnice. Vojáci převezou do Prahy deset intenzivních a 80 standardních lůžek, operační sál, jednotky intenzivní péče, laboratoře a rentgeny, součástí je i deset ventilačních stanic jednotek intenzivní péče.

První nakažený ministr

Ministr zemědělství Miroslav Toman měl pozitivní test na koronavirus. Je v kontaktu s pražskou hygienickou stanicí a řídí se jejich pokyny.

Toman se přitom středu v Lánech setkal s prezidentem Milošem Zemanem. Jednali spolu například o koronavirových opatřeních nebo o rozpočtu ministerstva zemědělství na příští rok. »Opatření byla dodržena, pan prezident není ohrožen,« sdělil Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.9, celkem 9 hlasů.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.