Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Zákaz paramilitárních ozbrojených skupin míří do Senátu

Zakládání a organizování paramilitárních ozbrojených skupin k prosazování politických nebo ideologických cílů zřejmě zakáže zákon. Návrh skupiny poslanců ze všech sněmovních stran, který s tím počítá, schválila Sněmovna. Norma nyní míří do Senátu.

Zákaz paramilitárních ozbrojených skupin by zahrnoval i jejich vyzbrojování a účast v nich. Za porušení zákona by hrozila pokuta až 200 000 korun a zákaz nakládání se zbraněmi. »Činnost takových uskupení je neslučitelná s demokratickou podstatou České republiky coby právního státu,« uvedli autoři v důvodové zprávě.

Podle stínového ministra vnitra KSČM, místopředsedy sněmovního výboru pro bezpečnost Zdeňka Ondráčka, který je pod předlohou také podepsán, jde v podstatě o nadstavbový zákon k evropské zbraňové směrnici. Ta zakazuje některé poloautomatické zbraně nebo zásobníky. Česká republika ji napadla u Soudního dvora Evropské unie jako diskriminační, soud žalobu zamítl. »Touto normou my v podstatě skupině lidí, kteří  legálně drží zbraně a budou se chtít podílet na některých formách úspěšnosti státu do budoucna, dáváme možnost, aby si ty zbraně dál uchovali v tom počtu a kvalitě, kterou mají, a byli registrovaní pro potřeby státu v případě krizových situací,« řekl Ondráček našemu listu. Aby se situace nějakým způsobem nezvrtla, předloha zároveň zakazuje jakékoli paramilitární skupiny, aby nedošlo k tomu, že se začnou vyzbrojovat a organizovat proti státu. »Žádná ze současných skupin nebo spolků registrovaných na území České republiky nenaplňuje znaky paramilitární skupiny, takže to je takové opatření do budoucnosti,« vysvětlil Ondráček.

Zdeněk Ondráček.

Předloha také zavádí dobrovolné kurzy střelecké přípravy. Účastníci kurzu by spadali do zálohy k zajištění bezpečnosti a obrany státu. »Po zániku povinné prezenční vojenské služby výrazně kleslo procento obyvatel, kteří by byli v případě potřeby schopni a bezpečně a účinně ovládat zbraň. Návrh proto předpokládá vznik výhradně dobrovolné střelecké přípravy občanů České republiky, kteří po absolvování střeleckého programu budou tvořit stanovenou zálohu státu,« uvedl Ondráček.

Sněmovna zamítla poslanecké úpravy, které by ustanovení o zákazu ozbrojených skupin zrušily nebo zmírnily. Do záloh státu by vedle účastníků programu střelecké přípravy patřily zbraně, s nimiž cvičili. Předloha dále umožní nosit příslušníkům ozbrojených bezpečnostních sborů a strážníkům služební zbraň i v době mimo službu. Mohli by používat také svou soukromou zbraň.

Platnost zbrojních průkazů zůstane desetiletá

Sněmovna schválila také vládní novelu zbraňového zákona, která mj. zavede do českého práva kvůli sporné zbraňové směrnici EU nové kategorie zbraní. Platnost zbrojních průkazů pravděpodobně zůstane desetiletá, to znamená, že se nezkrátí na polovinu, jak navrhovala vláda. Právo mít zbraň bude zákonem výslovně zaručeno. I tuto normu nyní dostane k projednání Senát.

Poslanci do novely vložili ustanovení, podle něhož »právo nabývat držet a nosit zbraň je zaručeno za podmínek stanovených tímto zákonem«. Ustanovení je reakcí na odzbrojovací tendence v rámci EU.

Předloha ve sněmovní verzi, na níž se podíleli i vládní poslanci, podle předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS) »pomůže střelecké komunitě a bude nějakým způsobem reflektovat předpisy EU«. Pro upravená pravidla hlasovalo 65 z 95 přítomných poslanců. Normu nepodpořili zástupci ODS, SPD, KSČM a dva nezařazení poslanci.

Nová pravidla mají na rozdíl od původního vládního návrhu umožnit používat tlumiče hluku výstřelu a zaměřovače pro noční vidění, které nyní patří mezi zakázané doplňky zbraní. Poslanci také zjednodušili způsob likvidace zbraní nebo jejich prezentaci při výstavních či prodejních akcích. Norma má umožnit vystavování a přepravování zbraní při kulturně-historických akcích, například při ukázkách historických zbraní během průvodů nebo rekonstrukcí bitev.

Novela má také jednoznačně umožnit biatlonistům viditelné nošení jejich zbraní během závodů. Zákon má také zavést požadavky na střelnice. Úřady, do nichž je vstup se zbraní zakázán, by musely mít trezory pro jejich uložení. Zachování desetileté platnosti zbrojních průkazů poslanci schválili s tím, že policie bude nejméně jednou za pět let prověřovat, zda držitel průkazu splňuje zákonné, zejména zdravotní podmínky.

Sněmovna na návrh ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) doplnila novelu o další evropskou úpravu, která se týká technických požadavků na poplašné a signální zbraně a pro označování palných zbraní.

Dosavadní kategorie zbraní se podle vládního návrhu rozšíří o dvě nové. Budou do nich spadat legálně vlastněné zbraně, u nichž například majitelé dosud neměli ohlašovací povinnost, a nemusely tak být zaregistrovány. Týká se to například historických, znehodnocených nebo plynových zbraní, které budou nově spadat do přísnější kategorie. Kolik takových zbraní budou muset jejich majitelé nově zaregistrovat, podle podkladů není jasné. Jejich počty se odhadují na desetitisíce až statisíce.

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 2 hlasy.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.