Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Brazilské Rio ve stínu polovojenských gangů

Většinu území druhého největšího brazilského města Rio de Janeira v roce 2019 kontrolovaly polovojenské skupiny. Plyne to z průzkumu, který provedli badatelé z brazilské univerzity Fluminense (UFF).

V oblastech, kde mají polovojenské skupiny zázemí, žije třetina obyvatel šestimilionového města. Na čtvrtině území metropole polovojenské skupiny bojují o výsadní postavení s drogovými gangy a jinými zločineckými skupinami.

Polovojenské oddíly, které často tvoří bývalí příslušníci pořádkových sil, zpočátku tvořily alternativu policii v potírání drogových gangů, připomíná agentura AFP.

Skupiny ale záhy převzaly chování mafiánských klanů, začaly vybírat výpalné a kontrolovat distribuci plynu, zavedení internetu a kabelové televize či místní dopravu. V poslední době některé oddíly obsadily pozemky a začaly na nich stavět bez povolení sociální příbytky, informuje agentura AFP s připomínkou, že zřícení dvou z těchto budov vloni v dubnu si vyžádalo více než 20 mrtvých. Podle deníku El País se polovojenské skupiny také snaží ovlivnit komunální politiku v Riu.

»Úspěch polovojenských skupin je překvapivý, když se vezme v úvahu, že se začaly organizovat ve stávající podobě po roce 2000, zatímco drogové kartely jako Comando Vermelho existují od 70. let,« poukazují na pozoruhodné souvislosti badatelé.

Dealeři nijak nezaostávají

Vedle polovojenských oddílů, které ovládají 57,5 % z rozlohy města, působí v Rio de Janeiru také drogové a jiné zločinecké gangy. Zmíněné Comando Vermelho má pod kontrolou přes desetinu brazilského velkoměsta. O čtvrtinu území vedou různé organizace a skupiny boj. Jen na dvou procentech území města nezaznamenali badatelé přítomnost žádné zločinecké či polovojenské skupiny…

Brazilský stát Rio de Janeiro, který zahrnuje i stejnojmenné město, za loňský rok zaznamenal 3025 vražd. Tamní policejní síly, které podle ČTK prosluly svým násilným přístupem, zabily za stejné období 1814 lidí…

A kontroverzní krajně pravicový prezident Jair Bolsonaro, nazývaný brazilský Trump, se na to jen dívá. Ba naopak, tyto poměry spíš podporuje…

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.