Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Velká platová nerovnoprávnost žen

Ženy vydělávají v Rakousku o deset tisíc eur méně než muži. Letošní Equal Pay Day, tedy den, kdy muži vydělali tolik, kolik ženy za celý rok, připadl v Rakousku na 22. října.

Podle nejnovějších dat tak Rakušanky vydělávají v průměru o 10 273 eur ročně méně než jejich protějšky. Rozdíl v platech tak na celostátní úrovni dosahuje rozdílu 19,3 %. Zatímco roční hrubá mzda leží u mužů v průměru u 53 153 eur, dosáhnou ženy na 42 880 eur, tedy o 10 273 eur méně než muži. Vydělávají tak o 19,3 % méně a s nadsázkou by se dalo říci, že pracují 71 dní v roce zdarma. Podle vídeňské radnice, která na problematiku upozorňuje prostřednictvím kampaně, dopadá navíc současná koronakrize nejtíživěji právě na ženy.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Podle vídeňské radní Kathrin Gaalové pracují velmi často ve službách. Jsou to například prodavačky, zdravotní sestry, pošťačky či uklízečky, na kterých stojí hladký průběh každodenního života. Ve spojení se současnou koronavirovou pandemií jsou tyto ženy nejen pod tlakem finančním, ale i distanční výuka dětí jim situaci neusnadňuje. »Koronakrize jasně ukazuje, že ženy odvádějí většinu neplacené práce. Musíme si dávat pozor, aby se koronakrize nestala i krizí žen,« komentuje současnou situaci vídeňská radní pro ženské otázky a pokračuje: »Spravedlivá mzda patří mezi nejdůležitější předpoklady samostatného života a spravedlivý důchod. Cílem je: Stejná mzda za stejnou práci!« Situace ve Vídni je přitom v celostátním srovnání nejlepší. Ženy zde vydělávají ročně 47 736 eur, což je o 7570 eur méně než muži. Equal Pay Day zde proto připadá až na 11. listopad. Situace ve Vorarlbersku zato patří k nehorším. Rozdíl mez hrubými mzdami žen a mužů zde činí 27 %.

V kampani vídeňská radnice používá online workshopy, brožury a různé tipy, jak si například říci o zvýšení platu. Jedná v současnosti i s Rakouskou komorou práce o zkrácení pracovní doby žen. To by podle prezidentky Rakouské komory práce Renate Anderlové ženám pomohlo lépe skloubit pracovní a rodinný život.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama