Reklama
Recep Tayyip Erdogan. FOTO - Wikimedia commons

Erdogan brojí proti Francii

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval spoluobčany, aby nekupovali francouzské zboží. Reagoval tak na nedávná vyjádření francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, kterými hájil právo na otištění karikatur proroka Mohameda. Bojkot francouzských výrobků zahájily již dříve obchody také v dalších muslimských zemích.

»Vyzývám zde své lidi. Nechvalte francouzské výrobky, nekupujte je,« prohlásil Erdogan v Ankaře v projevu přenášeném televizí. »Nepřátelství vůči islámu a muslimům se v některých evropských zemích stalo politickým programem podporovaným na nejvyšších místech,« řekl Erdogan podle listu Hürriyet v narážce na prezidenta Francie. Výzva k nekupování francouzských výrobků je odpovědí na obdobné výzvy k bojkotu tureckého zboží ve Francii, uvedl. Erdogan už v sobotu vyjádřil pochybnosti o dušením zdraví Macrona. V neděli dodal, že »osoba, která stojí v čele Francie, je dnem i nocí posedlá Erdoganem«. Elysejský palác již v sobotu označil výroky Erdogana za nepřijatelné a Paříž odvolala svého velvyslance z Turecka na konzultace. Erdoganovy výroky odsoudil i šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell. Francouzské zboží začalo už o víkendu mizet z regálů v Jordánsku, Kuvajtu či Kataru. Výzvy k bojkotu se objevily na sociálních sítích v Saúdské Arábii. Proti Francii protestovali muslimové v Pákistánu, Tunisku či Pásmu Gazy, v Alžírsku nebo Sýrii.

Francie i Turecko jsou v NATO, ale mají velmi odlišné názory na mnoho politických otázek týkajících se Sýrie, Libye, námořního práva ve východním Středomoří či sporu o Náhorní Karabach. Karikatury proroka Mohameda, které už v roce 2005 otiskl dánský list Jyllands-Posten, v září opět zveřejnil francouzský satirický časopis Charlie Hebdo - u příležitosti začátku procesu se 14 lidmi obžalovanými z podílu na atentátu na redakci v roce 2015. Motivem pět let starého činu byla publikace stejných karikatur. Atentátníci zabili 12 lidí. Ukázka karikatur studentům a diskuse o nich ve škole byly i motivem nedávného útoku, při němž čečenský mladík uřízl hlavu francouzskému učiteli.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 9 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.