Reklama

Slovinská podpora autoritářům

Slovinský premiér Janez Janša podpořil Polsko a Maďarsko, které v pondělí zablokovaly přijetí sedmiletého rozpočtu EU a fond koronavirové pomoci. Svůj krok sobecky zdůvodnily nesouhlasem s tím, aby vyplácení peněz z evropských fondů bylo podmíněno dodržováním principů právního státu.

Maďarský premiér Viktor Orbán podle agentury Reuters dokonce tendenčně prohlásil, že Budapešť vetovala rozpočet EU, protože jeho schválením by členské státy mohly být nuceny podporovat imigraci.

Janez Janša. FOTO - Wikimedia commons

Teď se ale autoritářské vlády Maďarska a Polska dočkaly podpory i mimo země V4. »Pouze nezávislý soudní orgán může stanovit, co je vláda práva, nikoliv politická většina,« napsal Janša v úterním dopise předsedovi Evropské rady Charlesi Michelovi. Ano, tentýž Janša, který se 3. listopadu ztrapnil svou horlivou předčasnou gratulací Donaldu Trumpovi ke znovuzvolení americkým prezidentem. A zvážíme-li, že právě Polsko bylo po celou dobu Trumpova úřadování jeho největší prodlouženou rukou v Evropě, je jasné, odkud vítr fouká…

V pondělí se Slovinsko při jednání zástupců zemí EU ohledně rozpočtu vyjádřilo podle ČTK pro odklad hlasování, výslovně proti schválení rozpočtu nebylo. Postoj Janši však nyní podle AFP signalizuje složitou diskusi na videokonferenci prezidentů a premiérů zemí EU, která bude sice věnovaná hlavně koordinaci boje proti pandemii COVID-19, ale očekává se také jednání o zablokovaném unijním rozpočtu.

Reuters k Orbánově zkratkovitému výroku podotýká, že unijní rozpočet ani fond koronavirové pomoci imigraci výslovně nezmiňují. Podle analytika Patrika Szicherleho z maďarského institutu Political Capital Orbán svým prohlášením opět mířil spíše na domácí publikum, aby u něj protiimigrantskou rétorikou utužil podporu.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.2, celkem 16 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-11-19 20:23
Tady jde o to, že do rozpočtu platí všichni a EU se nemá chovat jako
pasák z bičem upleteným z těchto příjmů a podle zásady, že s
jídlem roste chuť, postupovat proti vůli občanů členských států.
Naše Jourová je toho, bohužel, až moc krásným přikladem.
ludmila.agnes
2020-11-19 13:29
Migraci dokument výslovně nezmiňuje, protože pak by neměl šanci
projít, že ale o migraci jde, je prostě fakt. Chápu, pane autore, že
nesnášíte Orbána a polské katolíky, ale obávám se, že islámská
migrace je větší zlo než maďarsko-polské spojenectví (a že už
dokázalo v historii leccos pro nás nemilého. Ale na Turky byli vždycky
psi).
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.