Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

CETIN zavede mobilní síť 5G s Ericssonem

Největší tuzemský vlastník telekomunikační infrastruktury CETIN ze skupiny PPF uzavřel pětiletý kontrakt o výstavbě sítě 5G a modernizaci svých stávajících mobilních sítí s firmou Ericsson. Celková hodnota zakázky a částka, kterou CETIN do modernizace své mobilní přístupové sítě a do výstavby 5G investuje, dosahuje řádu miliard korun.

Uvedly to firmy v tiskové zprávě. Hodnotu ale blíže neupřesnily. Rozsáhlá plánovaná generační obměna stávajících technologií GSM, 3G a LTE má zlepšit uživatelský zážitek při používání mobilních služeb, snížit energetickou zátěž instalovaných zařízení a přispět k efektivní výstavbě celoplošné sítě 5G.

Vedle vysokorychlostního mobilního širokopásmového připojení pro české zákazníky umožní síť 5G nové generace zabezpečené a spolehlivé připojení pro kritickou komunikaci. Umožní také automatizaci průmyslu a spolehlivou konektivitu pro složky integrovaného záchranného systému. Vedle toho Ericsson zmodernizuje více než 4000 základnových stanic v celé provozní oblasti mobilní sítě CETIN. Ta pokrývá dvě třetiny České republiky, včetně hustě osídlených oblastí Prahy, Brna a Ostravy a jejich okolí. Mobilní sítě CETIN využívá mimo jiné operátor O2 nebo T-Mobile.

5G je pátou generací mobilních sítí, která technicky navazuje na stávající síť 4G a její standard LTE Advanced. Proti stávající technologii umožní až desetinásobnou rychlost internetového připojení. Výhodou sítí 5G je také vysoká kapacita a nízká doba odezvy, tzv. latence. To umožňuje jejich využití například v autonomních vozidlech nebo v aplikacích umělé inteligence. Předpokládá se také uplatnění v průmyslu nebo v rámci internetu věcí (síť fyzických zařízení, která jsou schopna se mezi sebou propojovat a vyměňovat si data).

Technologie 5G počátkem letošního března podle serveru techcrunch.com využívalo 24 zemí světa. První zemí, která spustila komerční provoz 5G, se v dubnu 2019 stala Jižní Korea. První evropská komerční 5G síť byla spuštěna společností Swisscom o dva týdny později než v Koreji.

Podle výzkumné společnosti GSA se na vývoji, testování a zavádění 5G nyní podílí 224 operátorů v 88 zemích světa. Podle stejného zdroje by mohlo být k síti 5G připojeno do roku 2025 1,6 miliardy lidí.

K největším dodavatelům technologii patří americké společnosti Qualcomm a Intel, jihokorejské Samsung a LG, čínské Huawei a ZTE a v Evropě jsou to Ericsson a Nokia.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 2 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.