Reklama

Věřme vědě

Internet a sociální sítě jsou fantastické vymoženosti technického pokroku. Oboje umožňuje získávat prakticky zdarma spousty informací a ty si vzájemně předávat; poznávat místa, na která se pravděpodobně nikdy nepodíváme; seznamovat se s novými obory; učit se cizí jazyky; komunikovat doslova s celým světem. Jenže je to jako s ohněm. Digitální svět je dobrým sluhou, ale špatným pánem.

Nechci nyní komentovat »akční plán pro demokracii«, nový projekt Evropské komise na účinnější postihování záměrného šíření dezinformací. Ačkoli se uvádí, že současná covidová pandemie odhalila zranitelnost EU v digitálním prostoru, kde se šíří množství dezinformací spojených právě s touto nemocí či vakcínami, myslím, že tyto dezinformace jsou záminkou, aby mohly špičky EU došlápnout na politické platformy nepapouškující názory mocných a nabízející alternativní stanoviska k politickým událostem. Je zřejmé, kam bruselští politici míří. Ačkoli omílají stále dokola demokracii, jde jim o utužení názorové jednoty.

Pravdou však je, že míra dezinformací v otázkách očkování proti COVID-19 a nemoci samotné je tolik, že zůstává rozum stát. Osobně jsem příznivkyní osvěty, vzdělávání a výchovy ke kritickému myšlení. Vše musí probíhat odmala, především ve škole, jistě v rodinách a při zájmových aktivitách. Zodpovědné sdělovací prostředky nesmí stát stranou.

Příklad z posledních dnů. Po mailu si lidé rozesílají video z pořadu jakési německé televize kla.tv. Jde o internetové médium nabízející jiné zprávy (Die anderen Nachrichten). Už po letmém prohlédnutí mi došlo, že je to opravdu jiná televize. V dlouhé reportáži, samozřejmě profesionálně vyrobené s věrohodně vypadajícími mluvčími, tvrdí, že očkování proti COVID-19 způsobí změnu DNA člověka.

To je vážné obvinění, a tak jsem se zeptala profesora Václava Hořejšího, molekulárního imunologa a někdejšího ředitele Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR, vědce světové úrovně. Mimo jiné také letošního nositele České hlavy – »české Nobelovy ceny«, tedy nejvyššího vědeckého ocenění u nás. Jak se postavit ke zprávám, že očkování proti COVID-19 mění lidskou DNA?

Je to absolutní nesmysl, odpověděl vbrzku mailem pan profesor a doplnil třemi vykřičníky. »Úplně stejně bychom se mohli obávat, že naši DNA bude měnit ta zvířecí a rostlinná DNA a RNA, která je v obrovském množství v naší potravě, ve všech mikroorganismech, které žijí například v našich střevech nebo které nás infikují. Je to taková blbost, že je mi úplně proti mysli o tom vůbec diskutovat,« dodal rezolutně. Sám se také setkává s mnoha fejky, fake news. Je smutné, jak jsou lidé náchylní věřit nesmyslům, povzdychl si.

Už chápu, jak v minulosti nevědomí lidé lehce uvěřili v nadpřirozené bytosti, věřili na čarodějnice, zkrátka všemu, co jim mocní nakukali, protože neměli oporu ve vzdělání a vědě. Ale v 21. století, století masivního zavádění vědeckých poznatků do praxe a (v našem prostředí určitě) solidní vzdělanosti? Nevěříme-li politikům, věřme aspoň vědcům!

Monika HOŘENÍ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.7, celkem 15 hlasů.

Monika HOŘENÍ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2020-12-05 15:38
Internet je především nástroj kontroly a šmírování. Věřme
vědcům a vůbec odborníkům, ale jak kterým. Řada z nich zneužívá
svých znalostí proti jiným lidem.
salekiv
2020-12-05 11:14
Použít dnešní fake news z oblasti očkování proti COVID-19 k útoku
na náboženské cítění lidí je slušně řečeno nemístné. Autorka
svými slovy nepřímo znevažuje celý statisíce let dlouhý vývoj
člověka až k současnosti. Je naprosto pochopitelné, že člověk,
když si v dřívějších dobách nedokázal věci rozklíčovat,
uchyloval se k jejich vysvětlení pomocí nadpřirozených bytosti a
jevů. Správně selským rozumem poznal, že jeho vědění je krátké na
pochopení těchto jevů. Zároveň cítil, že vůči těmto
nevysvětlitelným jevům je nutná pokora. Je smutné, že autorka těmito
prostými lidmi opovrhuje a tvrdí o nich, že se nechali opít rohlíkem.
Bez těchto lidí a jejich víry bychom byli ochuzeni o veškeré kulturní
dědictví - církevní i světskou architekturu, kterou tu obdivují
turisté celého světa, literaturu, výtvarné umění apod. Když to
přeženu, zbyly by nám tu jen ty paneláky.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.