Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Spalničky. Varovný prudký nárůst obětí

Na spalničky v loňském roce zemřelo zhruba 207 500 lidí. Ve zprávě o boji proti tomuto virovému onemocnění to v listopadu uvedly Světová zdravotnická organizace (WHO) a americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

Od roku 2016 vzrostl počet obětí spalniček o 50 %. »Byla to úmrtí, kterým šlo zabránit,« uvedla k loňským číslům odbornice WHO Natasha Crowcroftová.

Celkem vloni zdravotníci zaznamenali téměř 870 000 případů nákazy spalničkami. To je nejvíce od roku 1996. Obzvlášť postižené jsou přitom země v Africe, jako například Kongo či Madagaskar. Velké epidemie spalniček zaznamenaly ale vloni i Gruzie, Kazachstán či Ukrajina. České republice v loňském roce WHO zrušila status země, kde byly spalničky vymýceny.

Spalničky jsou podobně jako COVID-19 infekční onemocnění, které se šíří kapénkami vzduchem, například při kašli. Začínají horečkou, kašlem, rýmou, světloplachostí a zarudnutím očních spojivek.

Do zavedení vakcíny v roce 1963 zemřelo podle WHO ročně na světě na spalničky 2,6 milionu lidí. Před nakažením spalničkami se lze chránit podáním dvou dávek očkovací látky. Podle WHO ale v mnoha zemích světa děti vloni nedostaly včas obě dávky.

Situace na poli očkování se přitom nejen podle ČTK zřejmě ještě zhorší právě kvůli pandemii COVID-19…

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 9 hlasů.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.