Reklama
Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

Posílení svrchovanosti

Horní komora mexického parlamentu schválila reformu zákona o národní bezpečnosti, která výrazně omezí činnost zahraničních agentů v Mexiku a dotkne se hlavně agentů americké Agentury pro potírání narkotik (DEA) a americké FBI.

Zákon ještě musí schválit poslanci dolní komory. Nový právní předpis zejména ukládá zahraničním agentům, aby získané informace sdíleli s mexickou vládou, a také je připraví o imunitu. Podle AP mají agenti DEA ve většině zemí plnou diplomatickou imunitu a ostatní američtí agenti mají také jistou formu imunity.

»Po sto letech konečně ukončíme porušování naší suverenity a selhávání v ochraně Mexičanů,« prohlásil v Senátu Ricardo Monreal, zástupce vládní strany Morena, jehož citovala místní média. Pochválil také levicového prezidenta Andrése Manuela Lópeze Obradora. »Konečně se nějaký prezident odvážil regulovat činnost zahraničních agentů. Kolik agentů tu máme? Nevíme. Jaké úkoly tu provádějí? Nevíme,« shrnul Monreal.Podle místních médií operují v Mexiku členové řady amerických agentur, jen DEA tam má 11 kanceláří, počet agentů ale znám není. Agenti DEA v Mexiku získávají informace zejména o narkokartelech, které pašují drogy do Spojených států.

Novelu schválilo 71 ze 128 senátorů, 21 hlasovalo proti a jeden se zdržel. Opozice ji kritizovala mimo jiné proto, že podle ní dává příliš velké pravomoci ministerstvu zahraničí. Vyjádřila také obavy, že zpřísnění může ohrozit zahraniční spolupráci v boji proti organizovanému zločinu.

Agentura AP citovala bývalého šéfa mezinárodních operací DEA Mikea Vigila, podle něhož bude po přijetí nového zákona v Mexiku docházet k větším únikům tajných informací. »V ohrožení se tak ocitnou agenti i jejich informátoři,« řekl Vigil. I on se obává, že budou ohroženy bilaterální operace i výměna informací.

K únikům informací o operacích DEA docházelo i v minulosti, drogovým kartelům je prodávali za vysoké částky v dolarech policejní šéfové.

Kvůli korupci a spolupráci s drogovým kartelem byl letos v USA obviněn z obchodu s drogami a praní špinavých peněz i mexický exministr obrany Salvador Cienfuegos, který byl šéfem resortu obrany od prosince 2012 do listopadu 2018. Americká prokuratura ale nakonec minulý měsíc obvinění překvapivě stáhla po dohodě s mexickou prokuraturou, která slíbila, že sama zahájí exministrovo vyšetřování.

Podle některých médií měla z trestního stíhání Cienfuegose v USA obavy řada mexických armádních i politických činitelů. Boj s drogovými kartely vedou mexické vlády řadu let a místní policie i armáda si vysloužily mnohá obvinění z korupce i kritiku za »nestandardní« zásahy. Mexické úřady potvrdily, že požádaly USA o vydání dalšího mexického exministra. Genaro García Luna vedl od prosince 2006 do listopadu 2012 ministerstvo vnitřní bezpečnosti a v USA byl zatčen loni kvůli obvinění ze spolupráce s drogovým kartelem Sinaloa.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 8 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama