Reklama

Strategie očkování potřebuje doplnit a vylepšit

Ministerstvem zdravotnictví představená vakcinační strategie počítá s tím, že v první fázi budou očkováni především zdravotníci, kteří se starají o nemocné s COVID-19, senioři v domovech seniorů a personál těchto zařízení. Dále lidé, kterým je více než 80 let, protože mají vyšší pravděpodobnost těžkého průběhu nemoci a mohlo by nastat zahlcení nemocnic. Celkem jde asi o 600 000 lidí. Následně budou mezi prioritními skupinami také praktičtí a dětští lékaři, vojáci, kteří se podílejí na boji s COVID-19, a pracovníci integrovaného záchranného systému. Rychlost očkování bude ovlivňovat to, jak rychle budou dodávány vakcíny od výrobců, vybudování potřebného množství očkovacích center, odpovídající počet zdravotnických prostředků a samozřejmě dostatek zdravotnického personálu.

Od února bude spuštěn centrální rezervační systém. Centralizace systému je přitom zásadní kvůli rovnému přístupu k očkování. Lidé, kteří nepatří do prioritních skupin, budou do systému zařazeni a bude jim přidělen termín po naočkování lidí z prioritních skupin. Zájemci budou muset uvést svůj věk, zaměstnání a případné onemocnění, kterým trpí a které je považováno za rizikové. Je to například cukrovka a vysoký krevní tlak. Lidem také přijde potvrzovací e-mail nebo SMS. Těm, kteří se nedokážou zaregistrovat pomocí formuláře na webu, může pomoci příbuzný, praktický lékař nebo mohou zavolat na informační linku 1221.

Po naočkování lidé dostanou potvrzení o očkování, doklad bude zaznamenán do Portálu občana a v budoucnu bude možné potvrzení vyzvednout například na Czech Pointu. Na mladé lidi bez jakýchkoliv zdravotních problémů by se s vakcínou proti COVID-19 mohlo dostat na přelomu jara a léta.

Hlavním nedostatkem navrhovaného očkovacího postupu je registrace lidí nad 80 let k očkování proti koronaviru on-line. Téměř polovina úmrtí na COVID se odehrála právě v této skupině a dvě třetiny obětí koronaviru byly v domovech důchodců a mezi lidmi nad 80 let, kteří v zařízeních nežijí. Díky brzkému naočkování lze snížit riziko úmrtí přibližně o dvě třetiny.

Registrace seniorů on-line zvýhodňuje technicky zdatnější starší lidi a pravděpodobně i bohatší. Podle statistiků internet nikdy nepoužily téměř dvě třetiny Čechů a Češek nad 75 let. Žádnou zkušenost s internetem nemá ani 30 procent lidí mezi 65 a 74 lety. Bez aktivního kontaktování seniorů je nerealistické proočkovat potřebných 70 procent nebo i více osob starších 80 let.

V této věkové skupině by bylo lepší přímé oslovení s nabídkou očkování, například oslovení praktikem. Posílit by se měla informační linka 1221 a operátoři by se měli vyškolit pro práci se staršími lidmi. Pomohlo by i zřízení krajských informačních linek. Rychlé oočkování populace je základní podmínkou pro návrat k normálnímu životu a opětovnému oživení ekonomiky. Důležité je také zbavit pacienty obavy z návštěv zdravotnických zařízení, potřebných vyšetření a zákroků.

Zanedbávání péče kvůli nezbytnosti zabezpečit nemocné s COVID–19 už dnes způsobuje významné dopady na zdraví, a dokonce i životy pacientů, zvlášť onkologických.

Soňa MARKOVÁ, stínová ministryně zdravotnictví za KSČM


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.3, celkem 12 hlasů.

Soňa MARKOVÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


miki.13
2021-01-14 12:40
Proč hned komunisté na všem hledají třídní rozpory mezi bohatými a
chudými viz. internet. Je to přece odpovědnost nás všech občanů se
postarat o sebe a své blízké, nelze vždy čekat na stát. Senioři
mají své rodiny, blízké, děti a vnoučata, kteří se musí zapojit.
Stát by se měl postarat o především opuštěné seniory.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.