Reklama

Pákistánský premiér ve sporu s Hazáry

Pákistánský premiér Imran Chán odmítá požadavky pozůstalých po hornících, kteří zahynuli předminulou neděli při atentátu nedaleko města Kvéty.

Pozůstalí žádají, aby pákistánský premiér navštívil místo útoku, a odmítají do té doby pohřbít mrtvé muže, uvedla agentura AFP. Chán označil požadavek za vydírání. K útoku na horníky z šíitského etnika Hazárů se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS).

»Žádný ministerský předseda se nemůže nechat vydírat takovým způsobem,« uvedl Chán. Premiér dodal, že navštíví hlavní město provincie Balúčistán Kvéta, v jehož okolí se útok odehrál, až poté, co se uskuteční pohřby.

Imran Chán. FOTO - Wikimedia commons

»Měl by přijet a nedělat z toho otázku prestiže,« uvedl jeden z demonstrujících, podle kterého jsou Hazárové odhodláni protestovat i několik měsíců. Do oblasti minulý týden přijeli dva ministři, kterým se ale nepodařilo protestující přesvědčit, aby těla pohřbili.

Podle agentury AFP nepohřbení těl symbolicky znázorňuje úzkost, kterou zažívají příslušníci tohoto etnika. Islám totiž nařizuje pohřbít těla mrtvých co nejdříve, a ve většině případů se tak děje do 24 hodin od úmrtí. Pozůstalí se rozhodli k neobvyklému kroku, protože požadují osobní záruky premiéra, že vláda bude dbát o jejich bezpečnost.

Pákistánské úřady dlouhodobě popírají přítomnost organizace Islámský stát na svém území. Organizace, která se odkazuje na radikální interpretaci sunnitského islámu, se ale v minulosti přihlásila k dalším útokům uskutečněným na pákistánském území. Po každém útoku následovaly sliby, že budou posílena bezpečnostní opatření a že armáda zahájí rozsáhlé akce proti teroristům. Akce sice probíhají, ale k atentátům v Kvétě dochází stále. V lednu loňského roku v tamní mešitě vybuchla bomba a při atentátu zemřelo přinejmenším 13 lidí. Dalších alespoň 20 lidí zahynulo při atentátu na místním tržišti, ke kterému se rovněž přihlásil IS.

Šíité tvoří 10 až 15 % obyvatel Pákistánu, kterých je 207 milionů. Po Íránu se jedná o druhou největší šíitskou komunitu na světě. Šíitský islám vyznává také etnická skupina Hazárů, jsou kvůli tomu opakovaným cílem útoků ze strany radikálů, kteří se hlásí k sunnitskému islámu.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 2 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2021-01-15 17:09
Způsobů na vydírání je habaděj. Tento je až příliš lidský.
Nepodlehnout mu, by se mohlo klidně vykládat jako souhlas s terorizmem.
Ne?
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.