Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Madrid do »stavu katastrofy či zvláštní nouze«

Madridská radnice požádala španělskou vládu o vyhlášení stavu katastrofy či zvláštní nouze kvůli následkům sněhové bouře a mrazů, jež španělskou metropoli zasáhly v předchozích dnech a které zhoršily situaci způsobenou pandemií COVID-19.

Informovala o tom místní média s odvoláním na starostu Madridu. Po největším přívalu sněhu za půlstoletí, který zažila španělská metropole před necelým týdnem, působí nyní další komplikace ve více než třímilionovém městě nebývalé mrazy. I v noci klesly teploty v Madridu na minus 10,5 stupně Celsia.

Madridský zdravotnický systém zažívá v posledním týdnu kolaps z dvou příčin - víc případů nákazy koronavirem a sněhová kalamita spojená s mrazem. Jednotky intenzivní péče jsou ve městě naplněné z 90 %, napsal ráno deník El País.

Přes víkend, kdy byla situace v Madridu nejhorší v dopravě, byla zavřena řada ambulancí i odběrových míst kvůli neprůjezdným silnicím. Tento týden řeší madridská zdravotnická zařízení i nárůst počtu pacientů se zlomeninami, zmenšují se také zásoby krevních konzerv.

»Je to přírodní katastrofa bezprecedentních rozměrů, bude nám trvat více než týden, než zcela obnovíme chod města,« řekl ráno rozhlasu Cadena SER madridský starosta José Luis Martínez Almeida. »Škody budou 1,4 miliardy eur (asi 36 miliard Kč),« dodal. Řekl také, že město už zprovoznilo všechny hlavní silnice a ve středu začalo po čtyřech dnech opět svážet odpad, zatím jen částečně. V zásobování ale problémy nejsou, dodal starosta.

O víkendu se v Madridu zastavila městská autobusová doprava, jeho dálkové železniční spojení i provoz na mezinárodním letišti Barajas, který byl od nedělního odpoledne postupně obnovován, ale až odpoledne se zcela vrátil do normálu. Komplikace po víkendové sněhové nadílce způsobovaly tento týden na madridském letišti právě nebývalé mrazy.

Podle meteorologické státní agentury Aemet by měly velmi silné mrazy na většině území už skončit, nicméně až do úterka bude mrazivé počasí trvat zejména v centrální a severní části Španělska.

Kromě počasí trápí Španělsko v posledním týdnu i zhoršení epidemické situace, tamní úřady hovoří o třetí vlně epidemie. Ve středu oznámilo ministerstvo zdravotnictví nejvyšší denní přírůstek potvrzených nákaz od počátku pandemie (38 869).

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 1 hlas.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.