Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 
Státní zdravotní ústav. FOTO - Wikimedia commons

Loni chybně informovala, teď povede SZÚ

Státní zdravotní ústav (SZÚ) dočasně povede vedoucí Centra epidemiologie a mikrobiologie Barbora Macková. Pověřil ji tím ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Ten novinářům řekl, že stálý ředitel SZÚ vzejde z výběrového řízení.

Macková ve funkci nahradila Pavla Březovského, který ve čtvrtek rezignoval kvůli informacím, že se v ústavu očkovali vedle zaměstnanců i jejich příbuzní. Server Seznam Zprávy ve středu napsal, že SZÚ rozdělil tisícovku vakcín proti nemoci COVID-19 mezi své zaměstnance i jejich příbuzné. Většina z nich nepatřila mezi rizikové osoby, tedy zdravotníky či seniory. Březovský rezignoval po rozhovoru s Blatným. Uvedl, že za situaci přijímá veškerou odpovědnost a za prioritu považuje, aby byl zachován bezproblémový chod ústavu.

Mezi naočkovanými v SZÚ byla podle webu i náměstkyně ministra zdravotnictví Alena Šteflová. »Já jsem se jí ptal a ona to nepopírá. Je to špatně,« řekl serveru ministr Blatný. Dodal, že zkraje příštího týdne bude tento případ opět řešit, protože chce s náměstkyní ještě mluvit. Že si nechala dát vakcínu, potvrdila i Šteflová. »Vzhledem ke svým častým rizikovým pracovním kontaktům jsem i s manželem využila možnosti nechat se naočkovat zbytkovou vakcínou,« řekla serveru. Náměstkyně je podle něj v současnosti v karanténě, protože měla v minulých dnech pozitivní test na nový koronavirus.

Podle Blatného SZÚ dostal jedno plato vakcíny, tedy necelých 1000 dávek. Úřad měl proočkovat nejenom své zaměstnance, ale má sloužit i pro veřejnost. Místa do rezervačního systému musí nyní úřad nahlásit. Lidé, kteří už byli očkováni neoprávněně, ale dostanou i druhou dávku. »Vakcinace doběhne, protože jinak bychom znehodnotili ty dávky, které jsme jim dali, a museli bychom je časem očkovat znovu,« řekl novinářům Blatný.

Řekněte jméno!

Jméno Mackové se výrazněji objevilo ve veřejném prostoru loni v březnu. Tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ho prozradil na tiskové konferenci po nátlaku premiéra Andreje Babiše (ANO), aby řekl, od koho má chybnou informaci o nákaze molekulární genetičky Soni Pekové koronavirem. »Nebuďte slušnej! Řekněte, kdo vám to řekl! Řekněte jméno!« naléhal tehdy premiér.

Server iDNES.cz upozornil, že Vojtěchovo nařčení Pekové původně potvrdila i tehdejší hlavní hygienička Eva Gottvaldová. Později byla odvolána vládou s odůvodněním, že na svou funkci nestačí.

Macková od ledna vede také laboratorní skupinu na ministerstvu zdravotnictví, která spolu s epidemiologickou a klinickou skupinou radí s postupem proti koronaviru. Nahradila Mariána Hajdúcha, který jako vedoucí laboratorní skupiny a národní koordinátor testování na COVID-19 odešel ke konci loňského roku. Odůvodnil to mimo jiné tím, že nechce poskytovat odborné krytí pro politická rozhodnutí, se kterými nesouhlasí. Kritizoval, že v ČR se málo testuje na koronavirus.

(zku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 6 hlasů.

(zku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama