Reklama

Zkušenost z tzv. totality demokracie

Před rokem 1989, tedy dle zákona č. 198/1993 Sb. v zavrženíhodném a zločinném systému, jsem jako svědek vypovídal u soudního řízení. První výnos soudu byl tehdy v rozporu s mojí výpovědí. Proto jsem požádal prokuraturu o nápravu – změnu výnosu soudu, anebo mé potrestání jako křivého svědka. Po ročním šetření přes Městskou a Generální prokuraturu Nejvyšší soud rozsudek změnil.

Od roku 2015 se snažím v té naší demokracii o dodržení legislativy v kauze stavby Revitalizace Hostavického potoka – investiční akce Magistrátu hlavního města Prahy (MHMP) dotované z evropských fondů. Požádal jsem o pomoc (mnohdy opakovaně) útvary MHMP, ministerstev financí, pro místní rozvoj i vnitra, útvary státní správy i samosprávy Městského úřadu Prahy 9, NKÚ, ombudsmana, Transparency International ČR, dost cynicky se k problému postavil pan Mgr. V. Krása – předseda Národní rady osob se zdravotním postižením, podobný postoj měly i útvary vlády České republiky, Policie ČR (PČR), Městské (MSZ) i Vrchní (VSZ) státní zastupitelství, naposledy i redakce časopisu Čtrnáctka.

Postupně jsem slevoval z nároků – ve srovnání s dokumentací, se kterou bylo seznámeno Zastupitelstvo Městské části Praha Dolní Počernice a v roce 2011 hlavního města Prahy, bylo provedení jen torzem projektu a po vyjádření ministryně paní JUDr. Schillerové, že pokud nepředložím nějaký nový dokument, nebude reagovat, jsem se zaměřil jen na věci, které lze prokázat měřením. Zajistil jsem místní šetření, kde bylo exaktně, bez dojmů specialistů, měřením prokázáno porušení vyhlášky ministerstva pro místní rozvoj č. 398/2009 Sb. Zápis jsem pak zaslal paní ministryni s dodatkem, že pokud ani nyní nebude reagovat, budu ji muset považovat za spoluúčastnici na dotačním podvodu. V odpovědi jsem byl odkázán na Odbor ekonomiky a financí MHMP. Tam jsem byl ale odmítnut s tím, že podle Parlamentu ČR je přece vše v pořádku.

Opakovaně jsem se obrátil na MSZ s přiloženým zápisem místního šetření, a když ani na urgenci odpovědi nereagovali, požádal jsem o pomoc VSZ. Z jejich odpovědi vyplývá, že důkaz z místního šetření je nezajímá, prý jsem byl vyrozuměn Městským státním zastupitelstvím. Nehodlají se opakovanou korespondencí zabývat. Už jenom proto, abych pochopil v první větě citovaný zákon – tedy pochopil rozdíl v postavení občana v totalitě a demokracií – obrátím se na tuto instituci ještě jednou s upozorněním, že mne sice mohou považovat za potížistu, já ale je budu muset, nebudou-li adekvátně reagovat, označit jako ignoranty s podezřením na jejich vědomou spoluúčast na dotačním podvodu.

Korespondence k této kauze je rozsáhlá – desítky dopisů či e-mailů. Při vědomí platů jejich autorů bych náklady na jejich odpovědi odhadl na vyšší desítky tisíc. Přitom odstranění závady představuje nízké tisíce. Lze vůbec mluvit o nějaké práci státní správy? Ing. Babiše pronásledují politické strany – i některé útvary v této kauze zmíněné, pro dotační podvody, a to jen na základě dojmů, ale v této kauze ignorují důkaz – exaktní fyzikální měření. Nevím, jak zareaguje na můj dopis VSZ, a zatím nevím ani já, jak lze v tomto martýriu pokračovat.

A tak nakonec snad jen přání – kéž by takto jednotně nastoupila naše státní správa i politici všech zabarvení do zápasu s koronavirovou epidemií.

Evžen SMRKOVSKÝ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: -17600600000, celkem 56 hlasů.

Evžen SMRKOVSKÝ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.