Reklama

Když je transparentnost jen prázdné slovo

Piráti společně se Starosty a nezávislými (STAN) vyhráli loňské krajské volby v Olomouckém kraji mimo jiné i kritikou tehdejší koalice ANO, ČSSD a ODS pro její údajnou netransparentnost ve výběrových řízeních a protežování některých vlivných osobností v Olomouckém kraji a jejich společností. Především šlo o prostějovského bosse pana Černoška a jeho agenturu TK Plus. Ukazuje se však, že nynější mocní nebudou o moc lepší.

Již krátce po svém zvolení schválila Rada Olomouckého kraje bez výběrového řízení dvě zakázky, a to na »Základní informační servis prostřednictvím webové platformy včetně konzultačních služeb«, »Informační a vzdělávací akce k programům EU« ve výši 308 550 Kč a na »Prezentace vedení kraje aktuálních informací o připravovaných programech v novém dotačním období po roce 2021« za 235 950 Kč. Jedná se sice o menší zakázky, ale strategického významu, neboť budou mít vliv na vše související s dotacemi. Finanční systém celého dotačního byznysu je navázán na dotace, jejich příjemce, realizátory, poradenské firmy atd. Proto jde o tolik významné zakázky. Přitom je však potřeba si uvědomit, že Olomoucký kraj má k této činnosti fungující krajský úřad, konkrétně Odbor strategického rozvoje – Oddělení projektového řízení, který má v popisu své práce tuto agendu. Na ni si však kraj bez výběrového řízení vybral firmu BeePartner. Ta je přitom navázána na současné vedení kraje, konkrétně představitele STAN pana Sršně. Ten v minulém funkčním období byl výrazným kritikem vládnoucí krajské koalice a tím, který prosazoval transparentnost. S BeePertner má dlouhodobé osobní vazby, jde i o preference firmy mj. z činností pana Sršně v Národní síti MAS. Z nedávné doby jde například o osobní schůzky z 16. července 2020, údajně dohody o povolební spolupráci v Olomouckém kraji. Ta v souvislosti s výše zmíněným se patrně skutečně naplňuje. Další zainteresovanou osobou je bývalý zaměstnanec Úřadu Regionální rady Regionu soudržnosti Vilém Skyba, který je spojený se Spojenci za Olomoucký kraj, konkrétně s hnutím ProOlomouc, které v tomto slepenci kandidovalo. Sám Skyba je nyní vedoucím pobočky firmy BeePartner v Olomouci a sponzorem hnutí ProOlomouc.

V souvislosti s těmito skutečnostmi se ptám, jak je možné, že firma BeePartner bez výběrového řízení získala strategicky významné zakázky v Olomouckém kraji, v jejichž rámci bude rozhodovat o tom, jak bude Olomoucký kraj řešit dotace. Je však třeba zmínit také paní radní Kocourkovou Dvořákovou, představitelku Pirátů, která má mít právě agendu evropských dotací na starosti. Ta se patrně v této oblasti neorientuje, a z tohoto důvodu se dostala do vleku pana Sršně, který je naopak v těchto věcech víc než zběhlý. Je tak možné, že využil nezkušenosti paní radní a vmanévroval ji do této spolupráce. Je však s podivem, že paní radní nežádala transparentní výběrové řízení, když se Piráti svou transparentností tolik ohánějí. Je vidět, že nezkušenost a naivita tzv. nových tváří v české politice je výhodná pro dlouholeté politiky a lobbisty, kteří pak takové osoby dokáží dostat tam, kam chtějí.

Ludvík ŠULDA, místopředseda KV KSČM Olomouc


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.6, celkem 25 hlasů.

Ludvík ŠULDA

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.