Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Viry vynášejí útočníkům obrovské částky

Denně vzniká 300 až 400 tisíc různých nových počítačových virů. Většinou jde o upravené známé hrozby, úplně nových virů je řádově méně. Viry útočníkům přinášejí výnosy v řádu stovek miliard dolarů ročně.

Vyplývá to z údajů antivirové firmy Eset. »Během posledních více než tří dekád jsme mohli sledovat neuvěřitelný vývoj počítačových hrozeb. Od poměrně neškodných a často humorných programů, což byly počítačové viry ve svých začátcích, jsme se dostali do současné fáze, kdy kybernetické hrozby představují pro zločince mimořádně výnosný byznys. Odhadem se jedná až o stovky miliard dolarů ročně. Objem finančních prostředků tak bez nadsázky snese srovnání i s drogovým průmyslem,« uvedl mluvčí Esetu Ondřej Šafář.

Moderní viry podle expertů vyvíjejí skupiny vzdělaných odborníků. Útočníci se například pokoušejí získat citlivá data vlád států, vydírají nemocnice nebo hledají cesty jako infiltrovat elektrárny, které ani nemají sítě on-line. Pokud útočníci ukradnou inovace nebo patenty, mohou zničit i velmi dobře prosperující firmy.

»Bohužel najít skutečné viníky není snadné, jde o velice chytré a talentované lidi, kteří prostě znají všechny dostupné metody, jak svou identitu skrýt. Občas není možné určit dokonce ani to, z jaké pocházejí země,« uvedl expert Esetu Igor Hák. Historie virů je podle něj vlastně ukázkou toho, jak vynikající technologie, které lidem ulehčují život, mohou být dvousečné.

První počítačový vir Brain vznikl v roce 1986 v Pákistánu. Vyvinuli jej bratři Basit Farooq Alvi a Amjad Farooq Alvi, kteří vlastnili softwarovou firmu. Vir neměl nijak škodit. Právě naopak. Původně byl navržený tak, aby bratry chránil před nelegálními kopiemi jejich softwaru na disketách. Nelegální kopie obsahovaly vzkaz od vývojářů a vir Brain, který blokoval část paměti a zpomaloval tak práci s disketou.

První počítačové viry byly spíše ukázkou dovedností programátorů nebo šlo o vtipy. Viry neměly za úkol uživatelům škodit. První pokusy vydělat na virech se podle Háka objevily až v relativně nedávné době. V roce 1989 se například objevil vir Yankeedoodle, původem z Bulharska, který každý den přesně v 17.00 začal hrát melodii Yankee Doodle. V devadesátých letech se objevil virus Susenka, který se jednou za čas dožadoval sušenky. Uživatel musel napsat slovo susenka a stisknout enter, aby se viru dočasně zbavil. Zcela neškodný byl také takzvaný albánský virus. Jednalo se o pouhý obrázek s textem: »Jsem albánský počítačový vir, ale s ohledem na slabé možnosti mé země Ti nemohu nic udělat. Prosím, smaž si nějaký soubor a přepošli mě dál.«

Jedním z prvních virů v České republice byl Vienna, ten už reálné riziko představoval. Dokázal totiž poškodit soubory. V reakci na Viennu vznikla také první verze programu Eset. Tehdy ještě neexistoval internet, takže se jak viry, tak antivirové programy šířily na disketách. Rozmach internetu otevřel vývojářům škodlivých kódů nevídané možnosti. Najednou mohli podle odborníků svůj malware šířit rychleji a efektivněji a také začalo být možné na virech vydělávat. Dnes už navíc často útočníci požadují plat ve virtuální měně.

Jedním z nejničivějších na světě byl virus ILOVEYOU, který v roce 2001 během několika dní infikoval 45 milionů počítačů po celém světě. Šířil se z přílohy e-mailu, která podle názvu měla obsahovat romantické vyznání.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2021-01-23 01:16
Pane Novák, to taky můžete kupovat počítače pořád dokola.
Řešením je zálohování důležitých dat a po přeformátováni HD
nová instalace systému (byť Windows, hlavně 10, coby OPEN source, je
děravý jako řešeto) a aplikací z read only (pouze pro čtení)
médií, následovaná obnovou dat. Taky dobrý antivir, snad i ESET, byť
je to dítko CIA (či NSA). Naši "ochránci" cyberprostoru
(sítí a jejich propojení) by měli taky soustředit svou pozornost
mnohem více na Západ odkud přichází mnohem více hrozeb než z
Východu.
hajek.jiri51
2021-01-23 00:58
Probůh, snad řídící systémy jaderných elektráren, nejsou propojeny
na Internet (aby mohla být třeba v době Covidu "řízena" z
domova). Km nevede "drát" tam nemůže vir.
novak440
2021-01-21 18:50
Je smutné, když musím konstatovat, že i já jsem měl tu smůlu a
dostal se mi do počítače nepříjemný vir, kterého jsem se bohužel
nemohl zbavit a neporadil si s ním ani známý, který je odborníkem v
oblasti PC. Byl jsem vyzván k zaplacení vyšší částky se slibem, že
mi dají návod, jak se viru zbavit. To jsem odmítl a musel jsem si
pořídit nový počítač. Pro důchodce to není levné řešení.
Ještě musím sdělit, že vir mi "věnovali" škůdci ze
západní velmoci......
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.