Reklama
Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová si myslí, že nyní má Evropa v Bílém domě zase přátele. FOTO - Wikimedia commons

Evropa čeká nové vztahy

Nástup nového amerického prezidenta Joea Bidena je šancí oživit vztahy Evropské unie se Spojenými státy americkými, které za poslední čtyři roky značně utrpěly. V den Bidenovy inaugurace to prohlásil předseda Evropské rady Charles Michel. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová v debatě s europoslanci podotkla, že silným začátkem nové éry vztahů může být americký návrat k pařížské dohodě o klimatu či společný boj proti pandemii.

Joe Biden. FOTO - Wikimedia commons

Obě strany se však podle ní nevyhnou ani sporným tématům, jako je např. chystaná důležitá unijní regulace amerických internetových firem. »Po dlouhých čtyřech letech má Evropa v Bílém domě znovu přítele,« prohlásila von der Leyenová v narážce na odchod Donalda Trumpa, který mj. odmítal uznat závažnost klimatických změn či zaváděl cla na evropské zboží. Stejně jako ona dal najevo úlevu nad koncem Trumpovy éry Michel, který Bidenovi vzkázal, že EU je připravena obnovené partnerství postavit na pěti prioritách. Vedle boje proti změnám klimatu je to i společný postup proti pandemii, který Trump rovněž odmítal. Unie chce spolupracovat také na oživení ekonomik zasažených pandemií, posílení oslabené role globálních organizací multilaterálních dohod a na mírovém řešení konfliktů ve světě. »Máme mezi sebou rozdíly a ty nezmizí. To, co nás spojuje, je však silnější, než co nás rozděluje,« prohlásil Michel. USA se podle něho během Trumpovy éry sice změnily, stále jsou však pro Evropu klíčovým partnerem se společnými hodnotami. Von der Leyenová podotkla, že si EU i po Trumpově odchodu musí být vědoma nebezpečí populismu a rozdělení americké společnosti. »Trump bude možná za pár hodin minulostí, ale jeho příznivci zůstávají,« prohlásila. Lídři unijních institucí už po Bidenově zvolení pozvali prezidenta USA do Evropy, aby s nimi letos probral priority nových vztahů na summitu EU. Biden dal najevo, že hodlá po nástupu obnovit klimatické závazky své země a zvolit vstřícnější přístup k zahraničním partnerům.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.6, celkem 5 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.