Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Kyslík z Venezuely pro kolabující Manaus

Do města Manaus, které je metropolí brazilského státu Amazonas, dorazil konvoj nákladních vozů s kyslíkem z Venezuely. Informovala o tom ve středu večer agentura Reuters.

Ve dvoumilionovém městě kolabuje zdravotnický systém kvůli nárůstu počtu nákaz koronavirem. Lékaři z přetížených nemocnic popisují, že pacienti musejí sdílet kyslíkové nádoby a někteří se udusili, když kyslík došel. Venezuelské nákladní vozy přivezly do Brazílie 107 000 kubických metrů kyslíku, což je podle agentury AP v současné době množství, které nemocní ve městě spotřebují za zhruba den a půl. Zásoby kyslíku však do města přivážejí mimo jiné i brazilská armádní letadla, v průměru denně přistanou v Manausu čtyři letouny. Další naději místním obyvatelům přineslo úterý, kdy ve státě začalo očkování proti COVID-19.

Konvoj nákladních aut s kyslíkem vyslal v pondělí venezuelský prezident Nicolás Maduro přes nízký stav nemocničních zásob ve své zemi a také navzdory mrazivým vztahům mezi jeho vládou a kabinetem krajně pravicového brazilského prezidenta Jaira Bolsonara. Krizi ve městě Manaus přitom označil za »Bolsonarovu zdravotnickou katastrofu«.

Agentura Reuters Madurovo gesto označila jako políček Bolsonarovi, jenž čelí kritice za to, že pandemii stále zlehčuje, a také za to, jak jeho vláda proti šíření koronaviru zasahuje. Brazílie je třetí nejvíce postiženou zemí světa v počtu dosud zaznamenaných nákaz (přes 8,5 milionu) a druhou v počtu evidovaných úmrtí s covidem-19 (přes 211.000).

Brazilská vláda venezuelskou pomoc nekomentovala, konvoj však v pondělí mohl překročit hranice. Bolsonaro svým příznivcům ve stejný den řekl, že venezuelský kyslík je vítán, a zároveň prohlásil, že by se Maduro měl soustředit na pomoc obyvatelům Venezuely. Brazílie je jednou z 50 zemí světa, která jako hlavu státu uznává Madurova oponenta Juana Guaidóa.

Venezuelu sužuje prohlubující se ekonomická krize, zdravotníci si stěžují na nedostatek léků, tekoucí vody v nemocnicích, ale i lékařů a sester. Zhruba devětadvacetimilionová země první případ nákazy koronavirem oznámila v polovině loňského března a okamžitě zavedla karanténní opatření. Úřady od vypuknutí pandemie informovaly o přibližně 119 000 infekcích a více než 1000 úmrtích s COVID-19. Jde o relativně nízký počet v porovnání s okolními zeměmi.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.4, celkem 9 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.