Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Evropská unie odvolala uznání Guaidóa

EU již neuznává lídra venezuelské opozice Juana Guaidóa za prozatímního prezidenta země. Ministři zahraničí členských zemí schválili společné prohlášení, podle něhož je pozice bývalého předsedy venezuelského parlamentu z hlediska EU srovnatelná s dalšími opozičními předáky.

Evropský blok přitom zároveň neuznává výsledky prosincových voleb, v nichž za bojkotu části opozice parlament ovládli kandidáti prezidenta Nicoláse Madura.

Prosincové volby byly podle ministrů prý »promarněnou příležitostí pro demokracii«a jejich průběh nebyl »důvěryhodný, otevřený všem a transparentní«. EU proto jejich výsledek neuznává.

Juan Guaidó. FOTO - Wikimedia commons

Guaidó, který po volbách zůstal v čele paralelně pracujícího parlamentu, však již pro EU není legitimním dočasným vůdcem země. Unie venezuelskou vládu vyzvala k respektování politických a občanských práv a zajištění svobody a bezpečnosti všech opozičních představitelů. Mezi nimi sice zdůraznila právě jméno Guaidóa, kterého ovšem stejně jako další přední figury opozice označila za »významné hráče a privilegované účastníky dialogu«.

Členské země tak nevyslyšely výzvu Evropského parlamentu, který minulý týden v usnesení přijatém výraznou většinou hlasů požadoval, aby sedmadvacítka Guaidóa i nadále považovala za legitimního vůdce Venezuely.

EU se v pohledu na jeho roli rozchází se Spojenými státy či Británií, které jej bez ohledu na výsledek voleb zatím stále uznávají za oprávněného dočasného prezidenta. To mimo jiné venezuelské opozici usnadňuje přístup k finančním zdrojům, které západní země v důsledku přijatých sankcí zabavily Madurovu režimu.

Venezuelský parlament byl poslední politickou institucí v zemi, kterou ovládala opozice. Volby se zhruba třetinovou účastí voličů sice opozice bojkotovala, podle některých expertů však stejně zpochybnily Guaidóovo oprávnění být dočasným prezidentem. Za něj se totiž prohlásil právě z titulu šéfa zákonodárného shromáždění s odvoláním na venezuelskou ústavu.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.9, celkem 15 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2021-01-26 14:52
Ani ryba ani rak. Co na to náš pan prezident. Ten tu hloupost udělal
taky.
joska.korinek
2021-01-26 11:12
Nejspíš se bude čekat, jak "spravedlivě" ve věci rozhodne
nové vedení zeměkoule.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.