Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Indičtí rolníci. Historický boj

Po 35 dnech nelítostného boje a odporu statisíců rolníků kolem Dillí i napříč Indií byla centrální vláda BJP donucena otevřít oči, i když jen zpola. Třicátého prosince 2020 vláda obnovila rozhovory se Samyukta Kisan Morcha (SKM; zastřešující celoindický orgán demonstrujících rolnických organizací) po pětadvacetidenním mlčení, když předcházející kolo rozhovorů proběhlo 5. prosince.

Tohle přehnané zpoždění bylo samo o sobě necitlivým a zločinným aktem bezcitného Modiho režimu, když si uvědomíme, že statisíce rolníků tábořily déle než měsíc v prosincovém chladu na okrajích Dillí. Přes 40 zemědělců bylo mučeno na hranicích Dillí a dva z nich spáchali sebevraždu ve snaze, aby »slepí viděli a hluší slyšeli«.  Vláda BJP se domnívala, že boj postupně utichne a že farmáři začnou odcházet zpět do svých domovů tváří v tvář kruté zimě. Ale stal se pravý opak. Desítky tisíc farmářů přišly, aby se připojily k pěti zablokovaným hranicím.

Vládní podvod byl fakticky potvrzen. Sympatie veřejnosti k annadatas (doslova k těm, kteří poskytují jídlo; pozn. překl.) a jejich boji exponenciálně rostly. Veřejné mínění začalo jít proti vládě stejným opatřením. Právě to nakonec po pětadvaceti dnech přivedlo vládu k jednacímu stolu. Třicátého prosince ze čtyř hlavních požadavků zápasu uznala dva.

Vláda otvírá oči, ale jen zčásti

Za prvé, vláda souhlasila s vypuštěním těch ustanovení v návrhu novely zákona o elektřině z roku 2020, která mají změnit stávající způsob vyplácení dotací spotřebitelům. Stávající dotace na elektřinu tak budou zajištěny.

Zadruhé, vláda souhlasila s vyloučením zemědělců z působnosti Komise pro řízení kvality ovzduší v NCR a nařízení o přilehlých oblastech. Toto drakonické nařízení obsahuje ustanovení pro uložení pokuty ve výši jednoho milionu rupií nebo pěti let odnětí svobody či obojího. Bude tak »dekriminalizováno« pálení strnišť.

Avšak v případě prvních dvou klíčových požadavků probíhajícího historického boje - zrušení tří zákonů protirolnických, protilidových a propodnikových zemědělských zákonů a přijetí zákona, jenž by zaručil nákup zemědělské produkce za minimální podporované ceny, což je jedenapůlkrát více než celkové výrobní náklady (C2 + 50 procent), ústřední vláda neoblomně odmítla ustoupit.

Generální tajemník AIKS Hannan Mollah a viceprezident paňdžábského AIKS Dharampal Singh Seal se spolu s dalšími představiteli SKM zúčastnili 30. prosince rozhovorů s vládou. Další kolo rozhovorů bylo naplánováno na 4. leden 2021.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Obležení Dillí se utužuje
Po uplynutí jednoho měsíce, 26. prosince, rolnický boj podstatně zesílil. Tisíce nových rolníků z Paňdžábu, Haryjany, Uttarpradéše, Uttarakhandu, Madhjapradéše a Rajasthanu posílily obležení Dillí na okrajích Singhu, Tikri, Ghazipuru, Palwalu a Shahjahanpuru, kde zablokovaly všechny dálnice. Mobilizace AIKS a dalších odborových organizací ve všech pěti okrajových oblastech rychle narůstala.

Jedním z nejpovzbudivějších aspektů mobilizace ve všech pěti okrajových čtvrtích Dillí je značně velký podíl žen a mládeže. Jejich nadšení pro boj a rozhněvanost na režim Módího BJP a také na firmy s ní spojené je viditelné na každém kroku. Jak uváděly dřívější transparenty: Jsme rolníci, nikoli teroristé. Teď nosí transparenty Život rolníků za to stojí, Rolníci proti korporátům, Pryč s Módím-Shahem-Ambanim-Adanim, Zastavte drancování Indie, Připravte se na druhý boj za svobodu a s nimi velkou spoustu dalších chytlavých a nápaditých hesel, vztahujících se ke čtyřem hlavním požadavkům svého boje.

I přesto, že Dillí obléhají statisíce bojujících rolníků, celé hnutí je poklidné a demokratické. BJP-RSS zkoušela do všech pěti oblastí vyslat agenty-provokatéry, aby čas od času vyvolali potíže a násilí, ale ti byli okamžitě identifikováni, izolováni a předáni policii.

Výzvy SKM ve druhé polovině prosince byly s nadšením vyslyšeny po celé zemi. Dvacátého prosince byla pořádána smuteční shromáždění k uctění čtyřicítky rolnických obětí tohoto boje. 23. prosince došlo v solidaritě s bojem k několika hladovkám. 27. prosince, v době rozhlasového pořadu indického premiéra Narendry Módího, tloukly statisíce rolníků do pánví, aby tak odsoudily naprostou necitlivost vlády. 29. prosince začala pod heslem Národ pro rolníky celoindická kampaň Zachraňte rolníky, zachráníte národ. 30. prosince vydala odborová centrála CITU výzvu, aby pracující v továrnách po celé zemi demonstrovali v solidaritě s rolníky a za zrušení pracovních zákonů. Prvního ledna pozvala SKM všechny občany v Dillí a v okolí, aby přišli a strávili Nový rok s bojujícími rolníky ve kterékoliv z okrajových čtvrtí. Téhož dne vydal Celoindický rolnický koordinační výbor AIKSCC výzvu ke slibu podpořit rolnický boj a hájit ústavu. Celoindický svaz pracovníků zemědělství, AIAWU, vydal 6. a 7. ledna celoindické provolání solidarity a další výzvu k solidaritě vydal 8. ledna CITU.

AIKS z Maharashtry

Na Boží hod vánoční, 25. prosince, který byl také 93. výročím veřejného spálení Manusmriti, Manuova zákoníku, v roce 1927, jež vedl dr. Babasaheb Ambedkar v Mahadu ve správní oblasti Maharashtra, přijela na okraj města (nebo spíš spojené skupiny obcí; pozn. překl.) Shahjahanpur kolona vozidel jatha (sikhských ozbrojených složek, založených v roce 1699) AIKS z Maharashtry, jež přivezla přes 1000 rolníků. Dostalo se jí strhujícího přivítání od tisíců rolníků z Rajasthanu, Haryjany a Paňdžábu. Ještě předtím byla vřele přivítána v Kotě a Jaipuru v Rajasthanu, poté, co tři dny projížděla Maharashtrou a Madhjapradéšem.

Na obrovském veřejném shromáždění promluvilo několik odborových a dalších předáků, mezi nimi předseda AIKS v Maharashtře Ashok Dhawale, bývalý státní prezident a bývalý poslanec J. P. Gavit a státní generální tajemník AIKS Ajit Nawale.

Odpor se šíří po celé zemi
Pod praporem AIKSCC proběhly v posledních týdnech masivní rolnické akce po celé zemi. 16. prosince se v západobengálské Kalkatě shromáždilo 45 000 rolníků. Promluvili k nim generální tajemník AIKS Hannan Mollah a další státní předáci. V Kérale byly organizovány masivní rolnické protesty vsedě ve státním hlavním městě Thiruvananthapuramu a ve všech správních střediscích. V Bengalúru v Karnatace proběhl tento typ protestu od 16. do 31. prosince 2020, s rozsáhlou účastí nejen rolníků, ale i pracovníků průmyslu, studentů, mládeže a žen. Další jsou organizované v několika střediscích v Telanganě a Andhrapradéši.

29. prosince proběhly rozsáhlé demonstrace, každá s účastí přes 10 000 rolníků, v Patně ve státě Bihár a v Thanjavuru v Tamilnadu, opět pod praporem AIKSCC. Na demonstraci v Patně promluvili generální tajemník AIKM Rajaram Singh, předseda AIKS a předáci dalších rolnických organizací. Na demonstraci ve Thanjavuru promluvil krom jiných vrchní organizátor AIKSCC K. Balakrishnan. 30. prosince se sešly tisíce účastníků demonstrace v Hyderabadu ve státě Telangana. Rolnický boj se tak šíří po celé zemi.

28. prosince proběhla v Dillí porada celostátních předáků svazů AIKS, CITU, AIAWU, AIDWA a SFI. Společně rozhodli o určitých důležitých krocích k zesílení boje kolem Dillí i po celé zemi. AIKS vydá o tomto celonárodním rolnickém boji a o klíčových problémech, za které je veden, prohlášení a další informace.

Na základě zpráv publikovaných v týdeníku KS Indie (M) People’s Democracy připravil Vladimír SEDLÁČEK


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

Vladimír SEDLÁČEK

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.