Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Britská mutace ve Slaném

Ve středních Čechách bylo zjištěno 18 případů britské mutace koronaviru, 17 nakažených potvrdil Státní zdravotní ústav, jednoho jiná laboratoř.

»Jedná se ve dvou případech o rodinný výskyt, ostatní případy jsou buď bez vzájemné souvislosti, nebo souvislost mezi nimi ještě prošetřujeme,« uvedla Dana Taclová ze středočeské hygienické stanice. Například v Jihomoravském kraji je podle hygieniků potvrzeno kolem 150 případů britské mutace koronaviru.

Na možný výskyt britské mutace koronaviru v regionu jako první veřejně upozornil ředitel slánské nemocnice Štěpán Votoček, testy poté přítomnost mutace potvrdily.

Hygienici nyní dohledávají kontakty nakažených, nakažlivost mutace je podle odborníků vyšší než u dosavadního typu onemocnění.

Zatímco v některých zdravotnických zařízeních ve středních Čechách mírně klesá počet hospitalizovaných nakažených koronavirem, ve Slaném naopak v posledních dnech pacientů přibylo. Minulý čtvrtek jich bylo 47, nyní jich je přes 50 a zařízení se tak dostalo přes hranu kapacity, proto pět pacientů přebere berounská nemocnice. Podle Štěpána Votočka pomoc pomohl domluvit krajský koordinátor intenzivní péče.

V pracovní neschopnosti je ve slánské nemocnici kvůli karanténě nebo pozitivnímu testu na koronavirus na 80 zdravotníků, celkem jich zde pracuje zhruba 400. Vakcinace proti koronaviru v nemocnici pokračuje. »První dávku očkování mají všichni, kteří se přihlásili, tedy naprostá většina zdravotníků. Očkování druhou dávkou zahájíme zítra (ve středu),« dodal Votoček.

Nervozita roste

S příchodem britské mutace a váznoucím očkováním roste na ministerstvu zdravotnictví nervozita. Důkazem je další odchod. Skončil náměstek pro zdravotní péči Aleksi Šedo, který nastoupil loni od 1. září. »Nesetkaly se naše představy o fungování sekce zdravotní péče,« uvedl k tomu ministr Jan Blatný (za ANO). Šedo poté kritizoval komunikaci s ministrem. Serveru Lidovky.cz řekl, že za dobu svého působení mohl s Blatným osobně mluvit jen asi 15 minut, což pro spolupráci nestačí. Blatný se nedávno rozloučil i s bývalým prezidentem České lékárnické komory Lubomírem Chudobou a skončit musela před týdnem kvůli svému očkování také politická náměstkyně Šteflová. V souvislosti s očkováním rezignoval také v polovině ledna ředitel Státního zdravotního ústavu Pavel Březovský a v pondělí rezignoval koordinátor očkování na ministerstvu zdravotnictví Zdeněk Blahuta.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 3 hlasy.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.