Reklama
Ilustrační FOTO - Haló noviny

Zákon o novém bloku Dukovan visí ve vzduchu

Schvalování zákona o stavbě nového bloku dukovanské elektrárny Sněmovna opět přerušila. Důvodem je spor o podobu zákona, v němž chce opozice uzákonit bezpečnostní záruky výběrového řízení na dodavatele stavby nebo stanovit její maximální cenu. Vládní koalice tomu nakloněna není.

Přerušení schůze si vynutila opozice poté, co Sněmovna hlasy ANO, ČSSD, KSČM a SPD schválila omezení řečnické doby na maximálně deset minut. Prosadil to Roman Kubíček (ANO) v reakci na dvouhodinové vystoupení Heleny Langšádlové (TOP 09).

Podobný návrh předložil také předseda UV KSČM, místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip, který vystoupení Langšádlové označil za obstrukci. »To, co tady zažíváme, je typická obstrukce,« prohlásil Filip. Připomněl, že legislativní proces trvá běžně šest měsíců, projednávaný návrh je ve Sněmovně od 11. srpna loňského roku. »Ten zákon je tady téměř 200 dnů, čili není pravda, že by na to nebylo dost času, že by to nebylo projednáno a že by se k tomu experti nemohli vyjádřit,« ohradil se proti některým výtkám opozice.

Vojtěch Filip, první místopředseda Poslanecké sněmovny a předseda ÚV KSČM.

Langšádlová ve svém vystoupení opětovně varovala před zapojením ruských a čínských firem do projektu. Neúspěšně prosazovala přerušení debaty o zákonu do poloviny května. Zdůvodnila to potřebou znovu projednat stavbu vládním výborem pro jadernou energetiku. Musí se podle ní vyjasnit třeba výkupní cena energie s ohledem na budoucí vývoj veřejných financí.

Takzvaný nízkouhlíkový zákon má podle návrhu zavést způsob stanovení výkupní ceny z nového bloku dukovanské elektrárny, což souvisí se zajištěním financování celého projektu společnosti ČEZ. Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) opakovaně zdůraznil, že při přípravě tendru se postupuje podle usnesení vlády, podle něhož musí být zohledněny bezpečnostní požadavky státu.

Jádro je za základ hospodářství

Místopředseda poslaneckého klubu KSČM, člen hospodářského výboru Leo Luzar již při minulém projednávání návrhu uvedl, že KSČM považuje jádro za základ hospodářské politiky ČR. Komunisté proto podle něj návrh v závěrečném hlasování podpoří, naopak předložené pozměňovací návrhy s jejich hlasy počítat nemohou. »Vidíme v nich snahu zablokovat budoucnost jaderné energeticky v ČR a způsobit kolaps v české energetické soustavě, která v současném energetickém mixu má jádro jako nenahraditelný zdroj elektrické energie,« vysvětlil postoj klubu Luzar.

Opozice mimo jiné navrhla uzákonit, že stát by nesměl využít nabídky firem ze zemí, které nepřistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách, tedy například z Ruska a Číny.

Lidovci by chtěli do zákona vložit ustanovení, podle něhož by ministerstvo průmyslu nesmělo uzavřít smlouvu o výkupu, která by mohla ohrozit životní nebo strategický zájem podle Bezpečnostní strategie ČR. Ministerstvo by si kvůli tomu mělo vyžádat předem stanovisko všech zpravodajských služeb České republiky, která by po projednání vládou byla předložena k projednání Parlamentu.

Experti nesouhlasí s vylučováním uchazečů

Dvacítka specialistů v jaderné energetice v prohlášení uvedla, že případné vyloučení uchazečů o stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany ze zadávacího řízení je iracionální a omezí konkurenci. Chtějí soutěž všech způsobilých dodavatelů.

»Vyloučení kteréhokoli uchazeče způsobilého splnit technické a obchodní podmínky poptávky na výstavbu jaderné elektrárny ze zadávacího řízení je iracionálním krokem. Jediným účinným nástrojem investora k udržení nákladů stavby v akceptovatelných mezích je využití konkurenčního tlaku na dodavatele ve výběrovém řízení,« uvedli experti. Úsilí vyřadit ze soutěže některé dodavatele je podle nich krokem hraničícím s trestnými činy zjednání výhody a pletichy při zadání veřejné zakázky.

Politické zasahování do odborných kompetencí podle jaderných specialistů znemožní firmě ČEZ postupovat s péčí řádného hospodáře. Následky špatně provedeného výběrového řízení budou dlouhodobé, varovali. Žádají, aby soutěž o výstavbu nového bloku v Dukovanech byla vyhlášena bezodkladně a s korektně stanovenými technickými a obchodními podmínkami, které umožní podat nabídku všem způsobilým dodavatelům.

Dvacítka expertů chce také návrat k platné aktualizované státní energetické koncepci, která nyní není plněna. Experti doporučili, aby nynější energetickou koncepci nebo případně její novou podobu schválil i parlament formou zákona.

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.1, celkem 18 hlasů.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2021-02-21 17:13
A kdy nás (a vůbec koho) ten "jediný" stát podrazil v
dodávkách energonosičů, vole? (Ten vůl proto, abych se aspoň trochu
přiblížil nastavené "úrovni komunikace ")
stanley58
2021-02-21 00:29
Hajku, pokud budou u nas takove kreatury jako jste vy, a nedej boze v
parlamentu, tak opravdu ta svoboda, a hlavne ceska svoboda tady nebude. My
nepotrebujeme zadnou zavislost na jednom subjektu ve strategickych vecech
(neboli surovinach) jako elektrina, plyn a ropa, ale aby to vsechno bylo
rozdeleno na vice dodavatelu. To je ten hlavni duvod, nebyt zavisly jen na
jednom dodavateli, jednom statu. Ale tomu vy asi nerozumite.
hajek.jiri51
2021-02-20 20:03
Pokud budou v sněmovně takové kreatury jako Langšálová a spol. nic co
by mělo něco společné se svobodou a demokracií nehrozí ani náhodou.
Pro ni a jeji přitroubliny a la America First je i těch 10 minut
příliš. Západ je jen samá embarga a poručníkování a opovaž se
neposlechnout. Místním pravicovým truhlíkům ale určitě mluví z
duše. Ne?
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.