Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Nový nouzový stav dále platí

Sněmovna odmítla zrušit s okamžitou platností nový nouzový stav, jak jej vyhlásila vláda v neděli na žádost hejtmanů na dva týdny. Má skončit podle schváleného usnesení k účinnosti takzvaného pandemického zákona, nejpozději v sobotu 27. února.

Pro okamžité zrušení nouzového stavu vyhlášeného kvůli koronavirové krizi, jak prosazovalo opoziční hnutí SPD, hlasovalo 31 ze 153 přítomných poslanců. Kromě poslanců SPD tento návrh podpořili také komunisté, dva zástupci TOP 09 a pět nezařazených poslanců.

Navázání konce stavu nouze na účinnost takzvaného pandemického zákona s omezujícím konkrétním datem prosadila ODS. Pro tento návrh zvedlo ruku 126 ze 150 poslanců, podporu získal i mezi zákonodárci vládního hnutí ANO. Komunisté se při hlasování zdrželi.

»Nemohu přijmout to, že vláda, která se odpovídá Poslanecké sněmovně, si z Poslanecké sněmovny udělá dobrý den,« prohlásil předseda ÚV KSČM, místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip.

Vojtěch Filip, první místopředseda Poslanecké sněmovny a předseda ÚV KSČM.

Nedělní krok vlády budí pochyby z hlediska ústavnosti, když Sněmovna předtím odmítla prodloužit původní nouzový stav. Vláda v neděli schválila nový nouzový stav do 28. února.

»Ani v neděli dopoledne jsem ještě nevěřil tomu, že přes čtvrteční rozhodnutí Poslanecké sněmovny vláda znovu nouzový stav vyhlásí. Klub KSČM ve čtvrtek na jednání o nouzovém stavu udělal všechno pro to, aby vláda měla nástroje, které může použít, aby nedošlo k žádnému chaosu, aby ty věci, které jsou nutné pro zvládání pandemie, byly učiněny,« dodal Filip. Nedělní krok vlády označil za její »největší selhání od chvíle, kdy se Komunistická strana Čech a Moravy rozhodla pro její toleranci«.

Účelová argumentace vlády

Předseda SPD Tomio Okamura uvedl, že kabinet ANO a ČSSD obešel a ignoroval rozhodnutí Sněmovny, když před týdnem odmítla dát souhlas s prodloužením původního nouzového stavu. Za účelovou označil argumentaci, že vláda jednala podle žádosti hejtmanů. »Ústava je základní dokument a je povinností Sněmovny jej chránit. Vláda nemůže pokračovat v jednání mimo rámec Ústavy,« uvedl. Trpělivost lidí je podle něj u konce. »Vládou nastolená pravidla, různá omezení a pokračující špatná komunikace dostávají občany a jejich práci do těžkých sociálních a životních situací. Země potřebuje nový přístup,« prohlásil Okamura.

Pochyby, že se kabinet pohyboval v mezích Ústavy, vyjádřil také šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Očekává však, že Senát by mohl takzvaný pandemický zákon schválit už příští týden. Ministerstvo zdravotnictví a hygienické stanice mají zákonem dostat pravomoci k vydávání širších restrikcí proti epidemii COVID-19. Výslovně budou moci omezovat například obchod, služby, výrobní provozy, bazény i veřejné a soukromé akce, a to celostátně nebo regionálně. Nouzový stav k tomu nebude nutný.

Sněmovna schválila návrh zákona v podobě dohodnuté mezi vládou a většinou opozice ve čtvrtek. Předseda Trikolóry Václav Klaus jr. to glosoval slovy, že vznikla »velká lockdownová koalice«.

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.1, celkem 12 hlasů.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.