Reklama
Americký prezident Joe Biden. FOTO - Haló noviny

Ledy by se snad mohly pohnout

Vláda amerického prezidenta Joea Bidena oznámila, že je připravena se připojit k jednáním světových mocností s cílem oživit jadernou dohodu s Íránem z roku 2015, od níž odstoupil bývalý prezident Donald Trump.

Dohodu nazvanou Společný všeobecný akční plán - JCPOA, jejímž cílem je zabránit islámské republice vyvíjet jaderné zbraně, uzavřely s Íránem v roce 2015 Spojené státy, Rusko, Čína, Británie, Francie a Německo. Její součástí bylo zmírnění protiíránských sankcí výměnou za omezení jaderných ambicí Teheránu a záruky, že Írán nebude vyvíjet jaderné zbraně. Trump v roce 2018 od dohody jednostranně odstoupil a sankce proti Íránu obnovil. Zbývající signatáři se snaží úmluvu zachovat.

Washington oznámil, že je ochoten o obnovení dohody diskutovat, po čtvrtečním jednání amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena a jeho protějšků z Británie, Francie a Německa. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price sdělil, že Spojené státy přijmou pozvání EU jednat o Íránu. Vysoce postavený diplomat EU Enrique Mora vzápětí uvedl, že situace je kritická a pozve na jednání všechny zúčastněné strany.

Stažení sporných rozhodnutí

Ve čtvrtek Washington informoval Radu bezpečnosti OSN, že Bidenova vláda stáhla Trumpovo stanovisko z loňského září o obnovení sankcí OSN vůči Íránu. Tyto sankce se mimo jiné týkaly dlouhodobého zbrojního embarga OSN vůči Íránu, které mělo vypršet. Konec embarga byl stanoven v rámci jaderné dohody z roku 2015. Trump, který v roce 2018 rozhodl o jednostranném odstoupení USA od této dohody, se snažil Radu bezpečnosti OSN přesvědčit, aby zbrojní embargo prodloužila. To se mu však nepodařilo. V září proto Bílý dům oznámil, že jednostranně obnovuje veškeré sankce vůči Íránu zavedené dříve OSN. Vzhledem k tomu, že se zářijovým rozhodnutím nesouhlasili téměř všichni ostatní členové OSN, je nepravděpodobné, že by čtvrteční rozhodnutí Bidena krok zvrátit mělo v praxi okamžitý dopad, píše AP.

Představitelé USA ve čtvrtek také oznámili, že americká vláda zmírnila cestovní omezení vůči íránským diplomatům u OSN. Přísná omezení zavedená Trumpovou vládou umožňovala těmto diplomatům pohybovat se pouze v budově stálé mise Íránu při OSN a v sídle OSN v New Yorku.

Dříve ve čtvrtek Blinken se svými evropskými protějšky vyzval Írán, aby nadále umožňoval Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE) provádět inspekce íránských jaderných provozů, a vyzval Teherán, aby se zdržel všech jaderných aktivit, které nejsou pro civilní účely. Írán oznámil, že od příštího týdne zabrání části inspekcí MAAE, pokud Západ nebude dodržovat své závazky z jaderné dohody z roku 2015. Blinken uvedl, že pokud bude Írán opět plně dodržovat své závazky, USA udělají totéž.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf uvedl, že Teherán okamžitě zruší svá odvetná opatření, pokud »Spojené státy bezpodmínečně zruší sankce, které zavedl, znovuzavedl nebo přejmenoval Trump«. Rozhodnutí Bidena ohledně zvrácení Trumpova prohlášení o obnovení sankcí OSN Zaríf uvítal.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 4 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Prokopic.Karel
2021-02-21 12:45
Možná pár lidí překvapím až k odpudivým výrazům. Obávám se, že
k dosažení DLOUHODOBÉ A TRVALÉ dohody by bylo možné jenom tehdy,
kdyby velmi blízcí příbuzní muslimů a Amíků měli možnost VELMI
kvalitně žít. A TO TAK, ŽE MUSLIMŠTÍ V USA A AMERIČTÍ U MUSLIMŮ.
Ve středověku bylo možno takovéto pokusy vysledovat. Proč by to
nešlo v době internetu? Lepší záruku pro to, aby jedna či druhá ze
zemí neporušila takovouto dohodu PROSTĚ NEVDIDÍM.
hajek.jiri51
2021-02-20 20:30
Na výrobu jaderné zbraně je třeba koncentrace U235 přes 90%. Ostatní
jsou jen účelové kecy.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.