Reklama
Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

Porážka na objednávku

Polsko prohrává válku proti Rusku a po pěti dnech stojí Rusové před Varšavou - s takovým výsledkem skončily virtuální manévry polské armády Zima-20.

Po nich přišel ministr obrany Mariusz Blaszczak do prezidentského paláce s návrhem odvolat »nekompetentního« náčelníka generálního štábu Rajmunda Andrzejczaka, uvedl zpravodajský server Onet.pl. Ale virtuální porážka Poláků byla podle zdrojů serveru z armády předem naplánována, aby ministrovi poskytla vhodnou záminku zbavit se generála. A prezident Andrzej Duda výměnu náčelníka generálního štábu odmítl, napsal server.

Andrzejczaka měl v čele armády nahradit generál Wieslaw Kukula, který je velitelem vojsk územní obrany. Před tím však velel jen jednotce speciálních sil, zatímco zkušený generál Andrzejczak se těší velkému respektu. Ani generál Kukula podle serveru o povýšení sám neusiloval.

»Signály, že ministerstvo obrany vytlačuje šéfa štábu na okraj, jsou vysílané už dlouho,« řekl serveru penzionovaný generál Miroslaw Różański a upozornil, že ministerstvo náčelníkovi odebralo část pravomocí, což jej zřejmě mělo přimět, aby sám odstoupil.

Když se tak nestalo, do bulvárního tisku unikla informace o cvičení s drtivou porážkou Poláků, přestože ti do virtuálního boje proti Rusku již nasadili i nejnovější stíhačky a rakety, které koupili v USA, ale ještě je do své výzbroje nezařadili. Není žádným tajemstvím, že proti Rusům by se polská armáda dokázala sama bránit jen několik dnů.

Podivný únik

Zkušené důstojníky tak podle portálu výsledek manévrů nepřekvapil, zaskočil je však únik informací do médií a připisování viny za virtuální katastrofu náčelníkovi generálního štábu.

»Cvičení se odehrálo na politickou objednávku,« tvrdí generál Mieczyslaw Gocul, který sám býval náčelníkem generálního štábu.

Cvičení podle zdrojů portálu připravil generál Boguslav Samol, který je pokládán za velice blízkého nynější vládní straně, přestože v minulosti absolvoval moskevskou vojenskou akademii, a šéfka ministrova politického kabinetu Agnieszka Glapiaková, považovaná za »šedou eminenci« ministerstva. »Nešlo o cvičení, ale o spiknutí,« řekl Onetu jeden z důstojníků.

»Je to šíření nesmyslů, výmyslů a lží vytvářených okolím frustrovaného generála Różańského,« oponoval náměstek ministra obrany Wojciech Skurkiewicz a vše popřel. Médiím jde podle něj o to, aby rozeštvaly ministerstvo obrany a prezidentský palác, ale to se jim nepovede.

Generál Andrzejczak má své působení v čele generálního štábu ukončit letos v červenci. Výběr jeho nástupce nejspíš už začíná přes média.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.1, celkem 26 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Prokopic.Karel
2021-02-21 12:13
Poláci byli v historii mnohokrát napadáni, to je fakt. Ale nikoliv jen
Ruskem, že? Tak se vrhnou do útoku?? Takový katolický stát bude
vraždit, přestože jej nikdo nenapadá a nenapadne? Ale mají také svoji
"bolístku". Polští židé, kteří se v podstatě zázrakem
dostali z koncentráků (ve většině díky Rudé armádě - může se
Vám to nelíbit, ale OBČAS SI NĚCO PŘEČETĚTE), tak našli svoje
obydlí "obydlená" - Poláky. A tak je PO SKONČENÍ VÁLKY
upálili ve stodole ........ Nicht wahr?
hajek.jiri51
2021-02-20 20:25
To bylo jen blbě interpretované. Podle plánu měli být za 5 dní
Poláci v Moskvě, ale narazili na nečekaný nesouhlas Lukašenka. Taky v
Kaliningradské oblasti měli jakési drobné problémy. Příště to asi
naplánují přes Ukrajinu. Ovšem tam je zase ten Donbas.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.