Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Krematoria v SR vytížená. Čeká se i týdny

Nejen katastrofální situace v nemocnicích, ale i krematoria na Slovensku jsou po výrazném nárůstu počtu úmrtí obyvatel po nákaze koronavirem vytížená, pozůstalí totiž ve větší míře upřednostňují finančně méně nákladné zpopelnění ostatků svých zesnulých příbuzných před obvyklým pohřbem na hřbitově.

Na kremaci se v některých regionech Slovenska čeká i několika týdnů. ČTK to řekl předseda Slovenské asociace pohřebních a kremačních služeb Ladislav Stríž. Upozornil na hrozící nedostatek míst pro uložení zesnulých do pohřbu, některé nemocnice již využily chladírenské návěsy…

Z nejlepších nejhoršími

Silná druhá vlna koronavirové nákazy zasáhla Slovensko v závěru loňska. Zejména od prosince v zemi výrazně přibylo pacientů, kteří podlehli COVID-19. V posledním měsíci roku 2020 v do té doby situaci velmi dobře zvládající zemi pod Tatrami zemřelo na toto onemocnění 1382 lidí, v lednu pak již 2461 osob a do poloviny února dalších 1583 pacientů. V přírůstku úmrtí po nákaze koronavirem v přepočtu na obyvatele se Slovensko v uplynulých dnech dostalo podle portálu ourworldindata.org na první místo na světě.

»Klienti hledají řešení, jak důstojně, ale méně nákladně pohřbívat. Stoupl zájem o kremace,« uvedl Stríž. Dodal, že v některých regionech se na zpopelnění zesnulých čeká i tři týdny, ve slovenské metropoli zhruba týden. Jedna kremace trvá zhruba hodinu. Zatímco kremace podle něj přijde na 340 až 600 eur (8800 až 15 500 korun), tradiční poslední rozloučení s uložením rakve do hrobu stojí obvykle 900 až 1000 eur (až 25 900 korun). Chladné počasí a sníh navíc komplikují přípravy pohřbů na hřbitovech.

Na Slovensku je sedm krematorií, z toho jedno je dlouhodobě mimo provoz. Krematorium ve městě Nové Zámky zase nedávno oznámilo, že z kapacitních důvodů uzavírá svůj provoz v zájmu zpopelnění již uložených tělesných ostatků. Následně toto krematorium musí podle Stríže vykonat údržbu zařízení.

Objednávají návěsy

Některé slovenské nemocnice kvůli nedostatku místa na patologiích již musely objednat chladírenské kamionové návěsy na uložení ostatků zesnulých. Stríž vyslovil obavy, že kvůli vyššímu počtu úmrtí nastane dominový efekt a pohřební služby nebudou mít dostatek místa na uložení ostatků zesnulých. Očekává totiž, že vzhledem k vytíženým kapacitám slovenských nemocnic v souvislosti s koronavirovou nákazou bude stoupat počet lidí, kteří zemřou ve svých domovech.

Karanténní omezení v souvislosti s koronavirem na Slovensku se vztahují i na konání pohřbů. Podle vyhlášky hlavního hygienika se pohřebních obřadů může zúčastnit nanejvýš šest lidí mimo personálu.

Pracovníci pohřebních služeb na Slovensku nebyli podle Stríže přednostně očkováni proti COVID-19 a mají obavy z nakažení koronavirem i kvůli tomu, že přicházejí do kontaktu s pozůstalými.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 4 hlasy.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2021-02-22 17:13
Rozmazávání takové témy, u nás i na Slovensku, bych přirovnal k
šíření poplašné zprávy ....
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.