Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Víkendový protest se zvrhl v násilí

Ve Španělsku se střetla policie s demonstranty, kteří vyšli do ulic kvůli uvěznění velmi kontroverzního rappera. Tisíce lidí se shromáždily v Barceloně, stovky v Madridu a dalších městech, informovala agentura AFP.

Sérii protestů spustilo v úterý zadržení a uvěznění španělského hudebníka Pabla Haséla, odsouzeného za urážku královské koruny a podporu teroristických skupin. Barcelona a Madrid ve snaze zabránit nepokojům nasadily do ulic policii. Ta se s protestujícími v katalánské metropoli střetla, když pochodovali směrem k policejnímu velitelství. Dav po bezpečnostních složkách házel lahve, plechovky a pyrotechniku. Někteří výtržníci rozbíjeli výlohy na jedné z barcelonských obchodních tříd a vyrabovali obchody s luxusním oblečením. Další zapálili několik motocyklů.

Od úterý bylo po celém Španělsku zatčeno téměř sto lidí. Mnoho dalších utrpělo zranění, a to včetně policistů či dívky, která přišla v Barceloně o oko; pravděpodobně po zásahu pěnovým projektilem vypáleným policií.

Původem protestů je podle demonstrantů svobodu omezující odsouzení zpěváka Haséla. Rapper v letech 2014 až 2016 na Twitteru zveřejnil přes 60 příspěvků, ve kterých nařkl bývalého krále Juana Carlose I. a stávajícího monarchu Felipeho VI. z mnoha zločinů, a to včetně vraždy či korupce. Na sociálních sítích se také vyjádřil pochvalně o příslušnících španělské organizace GRAPO, jejíž členové jsou ve vězení za útoky či přepadání bank.

Hasélovi soud nejprve vyměřil dvouletý trest, odvolací soud mu ho ale zkrátil na devět měsíců. Rapper do vězení odmítl nastoupit a minulé pondělí se zabarikádoval s několika desítkami svých příznivců na univerzitě ve svém rodném městě, katalánské Lleidě. V úterý ráno ho z univerzity vyvedla místní policie a odvezla ho  do vězení.

Dvaatřicetiletý Hásel, vlastním jménem Pablo Rivadulla, byl poprvé odsouzen už v roce 2014 ke dvěma letům vězení za oslavování terorismu kvůli písním, v nichž podle soudu schvaloval činy organizací ve Španělsku označených za teroristické Baskicko a jeho svoboda (ETA), GRAPO či Frakce Rudé armády (RAF). V textech nabádal i k zavraždění některých politiků.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 6 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2021-02-24 00:43
Odmítám separatismus, ale čtk zřejmě označila toho hudebníka za
"velmi kontroverzního" kvůli jeho levicovým názorům. A co
udělají HaNo? Prostě to převezmou.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.