Reklama

Přijde po konci uhlí prosperita?

V příštím týdnu budou na Karvinsku odstaveny dva hlubinné doly na černé uhlí. Realita. Na situaci se Moravskoslezský kraj (MSK) připravuje. O rizicích, ale i možnostech, co může následovat, se jednalo na komisi pro průmysl, energetiku a chytrý region Rady kraje.

Představeny byly dotační programy na období let 2021-27, které mohou sloužit pro rozvoj našeho regionu. Základem je Modernizační fond, který pokrývá oblast transformace energetiky, teplárenství a průmyslu. K dispozici pro celou ČR je v něm cca 150 mld. Kč. Druhým je Fond spravedlivé transformace, který je určen pro tři strukturálně postižené kraje. Finanční prostředky z něj mají sloužit k minimalizaci dopadů spojených zejména s ukončením využívání uhlí.

Aktuálně probíhá výběr projektů. Ve třetím čtvrtletí letošního roku by strategické projekty měly být schváleny Vládou ČR. A počátkem roku 2022 mohou být první projekty spuštěny. Očekává se, že v MSK mohou vzniknout místa s vysokou koncentrací inovačních technologií, tzv. rozvojové póly. Nezapomíná se ale také na území, která mají socio-ekonomické problémy.

Na to navazovala informace o memorandu Moravskoslezského kraje a společnosti DIAMO, s. p. Tato společnost se stává významným partnerem pro rozvoj investičních příležitostí v regionu. A to zejména díky vlastnictví pozemků a nemovitostí v klíčových oblastech kraje. KSČM bude postup v přípravách a v následné realizaci projektů sledovat. Je pro nás zásadní, aby situace s ukončením těžby černého uhlí na Karvinsku nezhoršila životní podmínky obyvatel nejen zde, ale aby následně nedošlo ke snížení kvality života v celém regionu. Zde je největší obava o náhradu černého uhlí používaného dosud v teplárenství. Toto má aktuálně dopad na cca 700 tisíc obyvatel Moravskoslezského kraje.

Již v příštím týdnu dojde k uzavření dvou dolů. Ve spolupráci s úřadem práce je v plánu využití propouštěných pracovníků ve stávajících firmách. Bezpodmínečně musí být zajištěna kontinuita činnosti Báňské záchranné služby. A to z důvodů zajištění bezpečnosti jak uzavřených důlních děl, tak hlavně pro bezpečnost obyvatel. V otázkách zaměstnanců subdodavatelských firem pak je potřeba vytvořit i pro ně podmínky, aby mohla být zajištěna jejich potřebná rekvalifikace. A rovněž, aby i z pozice státu byly vytvořeny podmínky pro firmy, které je zaměstnávají.

KSČM si je vědoma, že stávající situace s nemocí covid může způsobit i v této oblasti další problémy. Proto chceme důsledně sledovat transformační kroky, aby nedošlo ke snížení kvality poskytování veřejných služeb, jako je zdravotnictví, sociální oblast, školství.

Ivan STRACHOŇ, člen Zastupitelstva MSK


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 47 hlasů.

Ivan STRACHOŇ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2021-02-24 22:48
No jistě, z horníků se stanou číšníci, to bude prosperita jak fík.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.