Reklama
Boris Johnson. FOTO - Wikimedia commons

Johnsonova tajná operace na území nepřítele

Pandemie nemoci COVID-19 ukázala na výhody, které Skotsku plynou ze skutečnosti, že je součástí Spojeného království. Podle agentury Reuters to řekl britský ministerský předseda Boris Johnson při návštěvě Skotska na konci ledna, kde se snažil zastavit sílící podporu pro nové referendum o nezávislosti. Se skotskou premiérkou Nicolou Sturgeonovou se nesetkal.

Svazek mezi Londýnem a Edinburghem vážně narušil odchod Británie z Evropské unie, s nímž vyjádřilo nesouhlas 62 procent Skotů, ale také postup samotného Johnsona při řešení koronavirové krize. Průzkumy veřejného mínění ukazují, že většina Skotů by nyní byla pro odchod z 314 let trvající unie mezi Skotskem a Anglií. Johnson, který je podle průzkumů ve Skotsku nepopulární, opakovaně říká, že nyní není čas na nové referendum o nezávislosti. Tu už jednou Skotové odmítli v roce 2014.

Premiér se bojí

Dříve než se Johnson vydal na cestu, uvedl, že Skotsko v pandemii těží ze skutečnosti, že je součástí Spojeného království. Právě díky tomu totiž podle něj získalo přístup ke covidové vakcíně vyvinuté Oxfordskou univerzitou. Premiér upozornil také na pomoc ozbrojených sil, které ve Skotsku budují 80 nových očkovacích center. »Táhli jsme za jeden provaz, abychom porazili koronavirus,« řekl při návštěvě Johnson. »Vzájemná spolupráce napříč Británií je v této pandemii přesně tím, co Skotové očekávají, a také se právě na to zaměřuji,« zdůraznil

Pochybující Sturgeonová

Oproti zvyklostem se Johnson při své cestě nesetkal se skotskou premiérkou Sturgeonovou, která vyhlásila plán na další referendum brzy po květnových volbách do skotského parlamentu. Ve spojitosti s Johnsonovou cestou veřejně zapochybovala, zda byla v kontextu současných koronavirových omezení »nezbytná«. »Nemyslím si, že je správné mluvit donekonečna o dalším referendu. Myslím si, že lidé v této zemi a lidé ve Skotsku chtějí především boj proti pandemii,« řekl Johnson.

Agentura DPA popisuje Johnsonovu cestu do Edinburghu a Glasgowa, ohlášenou na poslední chvíli a uskutečněnou bez doprovodu médií, jako »tajnou operaci na území nepřítele«, která se odehrála proti vůli regionální vlády.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.1, celkem 7 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.