Reklama
Ruská média si všímají, že v posledních dvou týdnech rétorika Lavrova (na snímku) vůči Západu značně zostřila. Uvádějí, že Moskva už »má dost« neustálých pokusů USA a EU o poručníkování Rusku. FOTO - Wikimedia commons

Západ ignoruje dodržování lidských práv

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na zasedání Rady OSN pro lidská práva (UNHRC) mimo jiné prohlásil, že Západ se pokouší využít pandemie COVID-19 k potrestání »nepohodlných« vlád. Informovaly o tom ruské tiskové agentury Interfax a TASS.

Podle šéfa ruské diplomacie řada západních zemí ignoruje potřebu konsolidace úsilí v boji proti pandemii a jejím ekonomickým důsledkům a pokračuje ve využívání »nelegitimních metod zastrašování a nátlaku«.

»Pokles světového hospodářství způsobený pandemií vedl k výraznému růstu nezaměstnanosti a ke zvýšení sociální nejistoty,« uvedl Lavrov s tím, že se také zvětšují rozdíly v rozvoji jednotlivých států a narůstá nerovnost uvnitř některých zemí, včetně těch nejbohatších.

»Navzdory pandemii a zjevné potřebě konsolidovat naše úsilí, někteří naši západní kolegové stále nechtějí přehodnotit svou sobeckou linii a opustit donucovací přístupy a nelegitimní metody zastrašování a nátlaku,« prohlásil ministr. »Výzvy generálního tajemníka OSN a vysokého komisaře OSN pro lidská práva, aby byly pozastaveny jednostranné sankce na dodávky potravin, léků a vybavení potřebného pro boj s virem, a také související finanční transakce, byly ignorovány,« dodal Lavrov s tím, že ruský prezident Vladimir Putin

před časem navrhl takzvané »zelené koridory«, které by v době krize umožnily zemím zasaženým koronavirem obchodovat bez sankcí.

»Západní metropole vytrvale ignorují zhoubný dopad nezákonných restrikcí na dodržování lidských práv. Vnímáme to nejen jako politizaci humanitárních otázek, ale také jako touhu využít pandemie k potrestání 'nepohodlných' vlád,« prohlásil Lavrov.

Zasedání Rady OSN pro lidská práva (UNHRC) začalo 22. února a potrvá do 23. března. Zástupci 47 členských zemí rady se zabývají aktuálními krizemi ve světě. UNHRC sídlí v Ženevě, členy rady volí na tři roky Valné shromáždění OSN. Vznikla v roce 2006 jako nástupce Komise OSN pro lidská práva (UNCHR).

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 29 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.