Reklama

Pandemie neskončí, dokud neskončí pro všechny

Lékař profesor Michael Doubek upozornil ve čtvrtek v rozhovoru pro Haló noviny, jak důležité je, aby lidé žijící v zemích Evropské unie dali najevo řídicím orgánům EU, že požadují sdílení výsledků vědeckého výzkumu souvisejícího s léčbou COVID-19. Že chtějí, aby práva duševního vlastnictví, včetně patentů, neomezovala dostupnost léčby této nemoci v každé zemi. Občané mohou tuto iniciativu, jež si říká evropská občanská iniciativa Právo na léčbu, podpořit na internetu, pěkně z tepla domova, na noprofitonpandemic.eu/cs. Je to jednoduché, a přitom důležité a potřebné. Tento občanský tlak zdola bude působit na Evropskou komisi, jež tak bude přinucena k chování, které je při pandemii koronaviru jediné možné, logické, humanistické a vede k vzájemné ochraně všech lidí. Evropané mají právo, aby byl slyšet jejich hlas, však vývoj očkovacích látek zaplatili také oni jako daňoví poplatníci.

Při koronaviru platí, že i kdyby se nakrásně občané bohatých zemí naočkovali všichni, tak pokud nebudou vakcinováni také lidé chudých a chudších zemí, nemoc bude stále přítomna a bude se ve vlnách vracet. Proto Lékaři bez hranic, tato humanitární neziskovka (důkaz toho, že ne všechny neziskovky jsou špatné; mnohé vykonávají nesmírně užitečnou činnost), apeluje na Brusel, aby se zasadil o možnost očkování i v chudších státech světa, což bude umožněno až tehdy, kdy se výrobní postupy vakcíny proti COVID-19 dostanou i do chudších zemí. EU je momentálně největším výrobcem těchto vakcín, i když je závislá na dovozu některých komponent odjinud. Rozhodně nesmí dojít k zákazu vývozu vakcín, což také létá ve vzduchu.

Tomáš Bendl z Lékařů bez hranic dokládá, jak nespravedlivá je dosud distribuce vakcín: kolem 130 zemí světa je totiž bez jediné dávky vakcíny, zatímco desítka nejbohatších států spotřebovala již cca 75 procent všech momentálně dostupných očkovacích látek proti COVID-19! Člověk, jenž je hoden toho označení, s takovým rozdělením nemůže souhlasit. Máme jedinou možnost, jak se z pandemie jako lidstvo vybabrat – musí se masivně očkovat, a všude. EU, jež je bohatým hráčem, musí na půdě Světové obchodní organizace přestat blokovat návrh na zřeknutí se monopolu na výrobu léků, vakcín a diagnostických nástrojů nutných k léčbě COVID-19 a namísto toho usnadnit přesun anticovidových technologií farmaceutických společností k výrobcům do zemí s nízkými a středně vysokými příjmy, aby se i tam vakcíny vyráběly. Je jich totiž potřeba opravdu hodně, velké množství.

Evropská unie může teď ukázat, jaké že hodnoty vyznává. Pandemie neskončí, dokud neskončí pro všechny, uzavírají Lékaři bez hranic svou výzvu.

Osobně jsem evropskou občanskou iniciativu Právo na léčbu také podepsala a byla bych moc ráda, kdyby se připojili i naši čtenáři a čtenářky.

Monika HOŘENÍ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.8, celkem 28 hlasů.

Monika HOŘENÍ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


tonytonda1
2021-02-28 15:13
Jo, má holka pravdu, ale co je to nějakej zájem na léčení a na
životě chudejch a slabejch, když tu de v první řadě o prachy, o
vejvar z výroby a obchodu s vakcínama. Je takovej podnik co se do něho
nalily prachy od státu a sponzorů nebo charitních organizací a on teď
rejžuje na vakcínách a handluje komu a za kolik a kdy zachrání
obyvatele, ještě podnik nebo diktatura co rozhoduje o životě a smrti.
Když rozhoduje o životě a smrti a moh by pomoct zachránit o statisíce
lidí víc, kdyby to dal do výroby i jinejm? Tak to neudělá, aby
netratil. A vlády vedou kecy jak chtěj svý občany chránit. Kdyby to
myslely úplně vážně tak by třeba amíci bombardovali Pfizer, aby ty
licence dal do placu a zařídili by aby se toho vyrobilo co nejvíc Ale je
vidět, že půl milionu Amíků zařvalo na kovid, protože to jejich
papaláši považujou za přijatelnější než šáhnout na diktaturu
farmaceutickejch lidožroutů
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.