Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Sarkozy odsouzen, možná i »na tvrdo«

Pařížský soud uznal francouzského exprezidenta Nicolase Sarkozyho vinným z korupce a obchodování s vlivem a uložil mu tříletý trest, z toho jeden rok nepodmíněně.

Soud uvedl, že Sarkozy bude mít možnost požádat o odpykání trestu doma s elektronickým náramkem. Šestašedesátiletý Sarkozy je podle agentury Reuters po Jacquesu Chirakovi druhým bývalým francouzským prezidentem usvědčeným z korupce v novodobé historii země. Obžaloba pro někdejšího šéfa Elysejského paláce žádala odnětí svobody v délce čtyř let, z toho dva roky podmíněně.

Podle soudu je Sarkozy vinným z pokusu o uplácení soudce a z nedovoleného ovlivňování. V případu jsou dalšími obžalovanými někdejší Sarkozyho advokát Thierry Herzog a bývalý soudce kasačního soudu Gilbert Azibert. Trojice mezi sebou podle francouzské justice uzavřela nekalou dohodu, která byla odhalena díky odposlechům Sarkozyho telefonu v roce 2014.

Bývalý francouzský prezident Sarkozy si včera u soudu vyslechl první rozsudek, 17. března mu začíná další proces. FOTO - Wikimedia commons

Sarkozy a Herzog se údajně od Aziberta pokoušeli získat informace o probíhajícím procesu, na oplátku mu nabízeli podporu při kandidatuře na prominentní post v Monaku. Herzogovi a Azibertovi soud vyměřil stejný tříletý trest s dvouletou podmínkou jako Sarkozymu. Nyní má exprezident, který je stále vlivnou osobností mezi francouzskými konzervativci, deset dní na odvolání proti rozsudku.

Sarkozy, který byl prezidentem v letech 2007 až 2012, několika obviněním čelil již v minulosti a další proces ho čeká už tento měsíc. Před soudem má stanout v kauze označované Bygmalion kvůli podezření z ilegálního financování prezidentské volební kampaně v roce 2012.

Prokuratura ho viní, že překročil zákonem stanovený strop 22,5 milionu eur, když za svoji kampaň utratil téměř 43 milionů eur (nyní asi 1,1 miliardy Kč). Ve snaze zakrýt porušení zákona organizátoři kampaně začlenili pomocí falešných faktur nepovolené prostředky do nákladů

Sarkozyho strany Svaz pro lidové hnutí, předchůdkyně nynějších Republikánů. Francouzská justice rozhodla o konání procesu poprvé v únoru 2017, exprezidentovi právníci se však odvolali. U pařížského odvolacího soudu neuspěli, a tak následovala kasační stížnost. Tu soud zamítl v říjnu 2019, a umožnil tak další stíhání Sarkozyho. Před soudem má stanout 17. března.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.