Reklama
Rozhovor Haló novin s Janem Kobylákem, stavitelem, entomologem, malířem a ilustrátorem

Výstava ve výloze

Jan Kobylák se nyní věnuje občasným dozorům na stavbách, ale přemíru volného času, který teď máme všichni, věnuje celoživotnímu koníčku – broukům a jejich malování. Ale zatímco zpěváci a herci mohou k prezentování svého umění využívat internet, online koncerty i divadelní představení, výtvarníci mají možnosti omezenější.

Jak zvládáte dobu v pandemických opatřeních?

Samozřejmě využívám toho, že je času více, a maluji, co jsem si naplánoval, a také vymýšlím další obrazy a ilustrace. Každý se prostě musíme přizpůsobit době a nastaveným podmínkám. Umění přizpůsobit se je v přírodě totiž hlavní cestou k přežití.

Stojíme s vámi na berounském Husově náměstí před výlohou Muzea Českého krasu a z dálky jsou viditelné, krásně barevné vaše obrazy a ilustrace, které vyplňují výlohu muzea. Jak se tu vaše obrázky ocitly? Čípak to byl nápad?

Se vší skromností musím přiznat, že to byl můj nápad, využít velkou výlohu muzea jako výstavní plochu.

A jak vás to vlastně napadlo?

Inspirací pro mě byla výstava betlémů, kterou si vloni v prosinci loňského roku zorganizoval sběratel papírových a dřevěných betlémů ve Štramberku. Protože výstavní prostory, kde se výstava měla konat, byly už uzavřené, obešel na štramberském náměstí obchodníky a v jejich výlohách se objevily betlémy. Tu jeden, tu dva s náležitými popisy.

A lidé místo návštěvy výstavní galerie obcházeli v předvánoční čas náměstí a měli možnost se s jeho sběratelskými skvosty seznámit a prohlédnout si je.

Takže jste se pokusil jeho nápad napodobit?

Pokusil, ale bezúspěšně. Málokterý majitel obchodů byl pro a kromě toho – rozhlédněte se po náměstí, kolik je tu poloprázdných výloh všelijakých bank a pojišťoven. A tam jsem narazil na námitky, že by zahraniční vlastníci těžko jakoukoli změnu ve výlohách schválili!

Měl jsem dohodnutou od února tohoto roku výstavu v galerii »Husův dům« v Berouně - která bohužel byla odsunuta na »někdy příště«. A když jsem míjel prázdnou výlohu muzea, napadlo mě u vchodu uzavřeného muzea zazvonit.

A tam už jste na zahraničního vlastníka nenarazil. Není-liž pravda?

Je-liž. V muzeu jsem se setkal s paní Stelšovskou, která má na starosti i výstavy, s víc než vlídným přijetím a s nabídkou, abych si výstavu nainstaloval v prázdné výloze muzea.

A jak jsme si tak povídali, napadlo mě, že by muzeum mohlo po dobu koronavirových omezení nabídnout výlohu i dalším výtvarníkům v berounském regionu.

To je výborný nápad! Co následovalo?

Nainstalovali jsme do výlohy po dobu jednoho týdne jakoby atelier s rozhozenými kresbami, barvami a tužkami, se štětci ve sklenici, s rozmalovaným obrazem na stojanu (a dokonce i s šálkem kávy a sušenkami, tak jak to v atelierech bývá). Tahle dekorace byla doplněna o výzvu muzea místním výtvarníkům, aby se přihlásili k účasti na tomto projektu, kdy se budou po čtrnácti dnech střídat výtvarníci s prezentací svých výtvorů.

No a následovala instalace mých obrazů a ilustrací jako prvního ze zúčastněných.

Takže Berounští mají možnost po dobu čtrnácti dnů obdivovat vaše obrázky…

No, to není až tak přesné.

Jak to?

Ve výstavní galerii máte k dispozici několik velkých stěn. A tady je k dispozici sice poměrně velká, ale jen jedna výloha. A tak jsem se rozhodl, že týden tu budou vystaveny některé z mých obrázků a po týdnu je vyměním za jiné.

To je taky zajímavý nápad. A už víte, kdo se přihlásil jako další vystavující?

Ano, už se několik výtvarníků přihlásilo, například třeba i místní lidová škola umění s tím, že ve výloze budou vystaveny i práce místních dětí. Následně pak Kameela Macharta a Tomáše Petříčka. Pokud se i vy řadíte mezi regionální výtvarníky a máte zájem představit svá díla v těchto prostorách, kontaktujte produkci muzea: produkce@muzeum-beroun.cz, 601 374 205. S tím, že pokud by se galerie a muzea později otevřely, tato možnost vystavovat pro výtvarníky samozřejmě skončí.

Co byste nám k tomuto projektu mohl říci závěrem?

No – závěrem si musím tak trochu postěžovat. Poslal jsem informaci o tomto projektu berounského muzea na ČTK a do České televize, od obou jsem obdržel potvrzení s tím, že předali informaci dál, ale nikdo se ani muzeu neozval.

Přitom jsem toho názoru, že se jedná o projekt, který by pro podporu v současné době omezené kultury mohla napodobit i další regionální muzea a kromě toho – v záplavě většinou negativních zpráv by reportáž, nebo článek mohly zapůsobit na diváctvo a čtenářstvo aspoň trochu pozitivně…

Jsem téhož názoru a děkuji za rozhovor.

Helena KOČOVÁ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.6, celkem 8 hlasů.

Helena KOČOVÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.