Reklama
Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

Zatčen zvláštní poradce

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) ve čtvrtek oznámil zatčení někdejšího pracovníka ministerstva zahraničí v souvislosti s lednovými nepokoji v sídle Kongresu USA.

Federico Klein čelí obvinění z několika trestných činů včetně napadení policistů. Podle médií je to první člen administrativy exprezidenta Donalda Trumpa trestně stíhaný za účast na napadení Kapitolu.

Mluvčí FBI Samantha Sheroová řekla webu Politico, že 42letý muž byl zatčen ve státě Virginie. Podle listu The New York Times (NYT), který se dostal k dokumentaci o zadržení, je obviněn z nepovoleného vstupu, blokování práce Kongresu i z útoku na veřejného činitele nebezpečnou zbraní.

Klein byl 6. ledna stále zaměstnancem ministerstva zahraničí a disponoval platnou bezpečnostní prověrkou na úrovni »přísně tajné«. V americké diplomacii začal působit několik dní po Trumpově inauguraci v lednu 2017. Před tím pracoval na předvolební kampani 45. prezidenta USA. Loni v létě byl veden jako zvláštní poradce při »úřadu pro záležitosti západní polokoule«, NYT jej označuje za »středně vlivného« činitele v minulé administrativě.

Během vpádu Trumpových příznivců do Kapitolu jej podle FBI kamery na místě zachytily v červené čepici se sloganem Make America Great Again, jak se snaží narušit policejní linii na západní straně budovy. Právě tato místa byla při násilnostech, které si vyžádaly pět životů a desítky zraněných, dějištěm nejtvrdších bojů mezi policisty a výtržníky.

FBI uvádí, že Klein byl součástí skupiny, která se snažila probít dovnitř ze západní terasy, přičemž si pomáhal štítem, který »byl zřejmě odebrán strážníkovi«. Někdejší vládní pracovník, který v minulosti sloužil v armádě, se také »opakovaně obracel zpět k davu za sebou a volal: 'potřebujeme čerstvé lidi, potřebujeme čerstvé lidi'«.

Jeho matka Cecilia webu Politico řekla, že syn jí před několika týdny při rozhovoru o 6. lednu potvrdil, že tehdy byl ve Washingtonu.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 6 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.