Reklama
Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

Deset let od katastrofy

Japonsko si minutou ticha připomnělo oběti zemětřesení a tsunami, jež před deseti lety zasáhly zemi a při kterých zemřelo více než 18 000 lidí.

Vlna také způsobila havárii v jaderné elektrárně Fukušima. Lidé po celé zemi si oběti neštěstí připomněli tichými modlitbami, píše Reuters. »I když uplynulo deset let, rány v srdci zůstávají,« svěřil se agentuře Kjódó jednaosmdesátiletý muž, zatímco hladil jméno svého vnuka na památníku připomínající oběti zemětřesení a tsunami ve městě Išinomaki.

Mohutné zemětřesení, které zasáhlo Japonsko 11. března 2011, uvrhlo zemi do největší krize od druhé světové války. Otřesy půdy vyvolaly místy až několikametrovou vlnu tsunami, která zničila stovky kilometrů východního pobřeží. Podle statistik zemřelo 15 899 lidí a 2529 je evidováno jako pohřešovaných. Zraněno bylo 6157 osob. Přírodní katastrofa mimo jiné zničila na 130 000 budov, další milion budov poškodila. Podle agentury AP muselo domovy opustit skoro půl milionu lidí. Vláda podle agentury Kjódó dosud utratila na obnovu postiženého regionu více než 277 miliard dolarů (skoro šest bilionů korun).

Tsunami rovněž poškodila jadernou elektrárnu Fukušima. Ve třech jejích reaktorech následně došlo k explozím a požárům. Úřady po havárii uzavřely oblast v dosahu 20 kilometrů od elektrárny, aby uchránily občany před škodlivými dopady uniklé radiace z elektrárny.

Silnice, železniční tratě a další klíčovou infrastrukturu se v postižené oblasti povětšinou podařilo obnovit, v přímořských městech v prefekturách Iwate a Mijagi však podle AP zůstává řada prázdných míst.

Deset let po neštěstí se více než 40 000 lidí stále ještě nemohlo vrátit domů, nejvíce z nich pochází z prefektury Fukušima, kde jsou některé oblasti kvůli radiaci stále nepřístupné, uvedla AP.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 4 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.