Reklama

Vietnam má nové vedení státu, vlády a parlamentu

Po uspořádání XIII. sjezdu Komunistické strany Vietnamu si Vietnam aktuálně zvolil klíčové osobnosti státu, vlády a národního shromáždění.

V pondělí 5. dubna zvolilo Vietnamské národní shromáždění pana Nguyen Xuan Phuc, který zastává funkci prezidenta, a pana Pham Minh Chinh jako předsedu vlády. Před tím, 31. března, byl pan Vuong Dinh Hue zvolen předsedou národního shromáždění.

Než byl zvolen do funkce prezidenta státu, zastával funkci předsedy vlády Nguyen Xuan Phuc, narozený v roce 1954. Než byl zvolen do funkce předsedy vlády Pham Minh Chinh, narozený v roce 1958, zastával funkci vedoucího ústředního organizačního výboru a zkušené vedoucí pozice na ústřední i místní úrovni. Než byl zvolen předsedou národního shromáždění Vuong Dinh Hue, narozený v roce 1957, zastával funkci tajemníka výboru strany v Hanoji a post místopředsedy vlády.

Očekává se, že nové vedení Vietnamu bude i nadále přinášet zemi velký socioekonomický rozvoj v kontextu, že epidemie COVID-19 je celosvětově stále komplikovaná. Každopádně trvá cíl zvýšit postavení Vietnamu ve světě směrem k plánu přeměnit Vietnam na plně rozvinutou zemi v polovině 21. století, jak bylo stanoveno na XIII. sjezdu.

V poslední době byl Vietnam chválen světem jako světlý bod v reakci na epidemii COVID-19 a ekonomický rozvoj, když v roce 2020 v kontextu negativního globálního ekonomického růstu vlivem epidemie zůstal jednou z nejrychleji rostoucích ekonomik na světě s tempem růstu 2,9 %!

V rámci mnohostranné zahraniční politiky se Vietnam proaktivně a aktivně účastní rámců dvoustranné a mnohostranné spolupráce, což přispívá k vytváření příznivého prostředí pro národní budování a rozvoj, jakož i k posilování pozice na mezinárodní scéně. V roce 2020, i když se světová situace vyvíjí nejsložitěji, zejména v souvislosti s epidemií akutních respiračních infekcí COVID-19, Vietnam úspěšně převzal roli prezidenta ASEAN a nestálého člena Rady bezpečnosti OSN.
Je pozoruhodné, že Vietnam je nyní stále více integrován do globální ekonomiky, kde hraje v ekonomice důležitou roli exportní orientace. Úspěšným podpisem dohody o volném obchodu mezi EU a Vietnamem (EVFTA) v roce 2020 se Vietnam stává důležitým obchodním partnerem EU obecně, a zejména pak i České republiky.

V posledních letech se tradiční přátelství mezi ČR a Vietnamem neustále posilovalo prostřednictvím dvoustranných návštěv vedoucích představitelů obou zemí, zejména návštěvy vietnamského premiéra Nguyen Xuan Phuc v roce 2019 v ČR. Vietnamská komunita v ČR je stále více integrována do hostitelské společnosti a hraje důležitou roli při podpoře vztahů mezi oběma zeměmi. Zejména v souvislosti s pandemií COVID-19 projevila vietnamská komunita v celé České republice ducha solidarity a aktivně podporuje místní orgány a občany v reakci na epidemii. Hned od začátku první vlny zahrnovaly naše lidi od Vietnamců dárcovské masky, ale i poskytování jídla a nápojů zdarma pro protiepidemické síly.

Vzhledem k tomu, že má socialistický Vietnam nyní nové vedení státu, vlády a parlamentu,, očekává se, že tradiční přátelství mezi Vietnamem a Českou republikou bude představovat nový vývojový krok v souvislosti s ratifikací a prováděním dohody EVFTA.

Roman JANOUCH

 


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 22 hlasů.

Roman JANOUCH

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.