Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Britské protesty proti policejnímu zákonu

K protestům proti policii a chystanému zákonu, který má posílit její pravomoci, se v sobotu po celé Británii shromáždily tisíce lidí.

Demonstrace byly namířeny proti předloženému zákonu o policii, trestných činech a soudech, který mimo jiné počítá s větší pravomocí policie při omezování protestních shromáždění. Od začátku března, kdy se zákonem zabýval parlament, se v Británii odehrálo několik podobných demonstrací - pozornost se upřela zejména na akce v Bristolu, kde se protestující několikrát ostře střetli s policií. V západoanglickém městě se i tentokrát shromáždil početný dav, demonstrace se však konala v poklidu, píše agentura Reuters.

Kritici připravovanou normu označují za útok na právo demonstrovat, za krok směrem k autoritářství a za omezení svobod jednotlivce ve prospěch úřadů. Protestní akce byly ohlášeny z více než 20 anglických a velšských měst. Odpůrci připravovaného zákona z hnutí nazvaného Kill The Bill (Zlikvidujte zákon v obměně názvu známého filmu) kromě hlavního města demonstrace pořádali v Birminghamu,Cardiffu, Liverpoolu, Manchesteru či Newcastlu.

V londýnském Hyde Parku se lidé začali scházet po poledni. Tisíce demonstrantů se později z parku vydaly před parlamentní budovy, kde k nim promluvil například bývalý předseda labouristů Jeremy Corbyn i někteří jeho spolustraníci. Manifestace se účastnili i příznivci hnutí proti rasové diskriminaci jako je Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) či ekologického hnutí Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí). »Chci žít ve světě míru a spravedlnosti, chci žít ve světě lidských práv a demokracie a jsem připraven, že to některým nebude příjemné,« sdělil davu Corbyn.

Několik londýnských demonstrantů se v pozdních hodinách střetlo s policisty. Policie obyvatele hlavního města již dříve vyzvala, aby se protestů neúčastnili. Varovala, že tyto akce občany vystavují riziku porušení koronavirových restrikcí. »Policejní operace v centru Londýna se nyní přesunula do fáze vymáhání zákonů a zatýkání,« citovala metropolitní policii v sobotu v noci agentura Reuters. Policie oznámila, že při sobotních protestech v Londýně zadržela 107 lidí, mimo jiné za porušení koronavirových restrikcí či napadení policistů.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 3 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.