Reklama

Meeting Brno letos s Maruškou Kudeříkovou

Organizátoři akce Meeting Brno ohlásili, že se letos uskuteční tak jako loni v letním termínu, včetně pochodu z Pohořelic do Brna, jejž nazývají »pouť smíření«. Překvapili tím, že do programu zařadili připomenutí hrdinky komunistického odboje proti fašismu Marie Kudeříkové (1921-1943).

Překvapením ještě není konec. Jak plyne z tiskové zprávy organizátorů Meetingu Brno, do dramaturgie jsou včleněni také ukrajinští banderovci a Havlova stať »Moc bezmocných«.

Šestý ročník akce, inklinující k obhajobě po válce vysídlených brněnských Němců, se uskuteční pod heslem »Pravda vítězí?« ve dnech od 26. července do 1. srpna. »Diskusní setkání i umělecký program zdůrazní nezbytnost neustálého zkoumání dějinných či současných událostí z různých úhlů pohledu a přinesou téma ohýbání skutečnosti ve prospěch ideologií,« uvedli organizátoři v tiskové zprávě vydané 24. března, v den 100. výročí narození Marie Kudeříkové, jež byla Němci za odboj proti nim dva dny po svých 22. narozeninách brutálně sťata sekerou. Při krutých výsleších na gestapu nikoho neprozradila. Ve vyšetřovacích protokolech měla vepsáno osvědčení největšího hrdinství, »hartnäckiges schweigen« (tvrdošíjné mlčení).

Zástupci festivalu, jak deklarují v tiskové zprávě, položili na uctění její památky kytice před její rodný dům ve Vnorovech u Veselí nad Moravou, dále před bustu akademického sochaře Vojtěcha Hořínka v areálu firmy Hartmann–Rico ve Veverské Bítýšce, kde Kudeříková krátce pracovala, a také v místě jejího brněnského bydliště, v areálu dnešní mateřské školy na Kamenné ulici 21. Prezidentka festivalu Martina Viktorie Kopecká uvedla: »Životní příběh vnorovské rodačky Marie Kudeříkové, pozoruhodné účastnice druhého odboje, byl za komunistického režimu zneužit k šíření politické propagandy, a po roce 1989 naopak odsouzen k zapomnění. Meeting Brno proto chce v roce stého výročí narození této statečné ženy připomenout její osobnost bez ideologického balastu.«

»Brno by především mělo zpytovat své svědomí, protože některé upomínky na život Marušky Kudeříkové v Brně byly po Listopadu nesmyslně odstraněny. Komunisté proti tomu protestovali. Tady má město velký dluh,« reagovala pro Haló noviny Anna Štofanová, která byla v té době členkou městského zastupitelstva.

Do festivalu je zapojen choreograf a režisér Martin Dvořák, který pro festival připraví komponovaný divadelní večer věnovaný Kudeříkové. Dále Meeting Brno oslovil ke spolupráci sochaře Pavla Karouse, jenž se ve své teoretické i umělecké činnosti věnuje protifašistickému odboji a výtvarné a architektonické tvorbě v době socialismu.

Proč banderovci?

Podle tiskové zprávy se Meeting Brno hodlá věnovat také »banderovskému mýtu a jeho využití komunistickou propagandou v bývalém Československu, stejně jako ruskou propagandou na dnešní Ukrajině«. Takže zločinné počínání banderovců - těchto pomahačů nacistů, kteří se dopouštěli za války zvěrstev na lidech, smýšlejících jinak než oni - zřejmě hodlají rozplynout v diskusích. V tiskové zprávě festivalu se píše o »mnohovrstevnatosti a nejednoznačnosti odkazu Stepana Bandery« a »propagandistické práci« s vytvářením jejich »černobíle fašistického narativu«. Tím se budou zaobírat na besedách brněnský historik Tomáš Řepa, autor publikace »Banderovci«, a historik Radko Mokryk z Ústavu východoevropských studií FF UK, pocházející ze Lvova.

A jak je zapojena do tohoto tematického guláše Havlova »Moc bezmocných«? Podle organizátorů bude esej Václava Havla námětem připravované výstavy ve veřejném prostoru.

Centrem Meetingu Brno se stejně jako v loňském roce stane augustiniánský klášter na Mendlově náměstí.

(mh)

FOTO - print screen webu Meeting Brno


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.4, celkem 14 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama